CyberChef je webová aplikace pro analýzu dat a jejich kódování a dekódování, šifrování a dešifrování, kompresi a dekompresi, atd. Často je využívaná při kybernetických cvičeních a CTF (Capture the Flag). Vydána byla nová major verze 10 (aktuálně 10.4.0). Přehled novinek v Changelogu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-1 Focal založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Společnost Red Hat slaví 30 let.
Ve věku 91 let zemřel izraelský informatik Ja'akov Ziv, spolutvůrce bezztrátových kompresních algoritmů LZ77, LZ78 a LZW (Lempel–Ziv–Welch).
Byla představena nová Arduino deska Arduino UNO R4 s 32bitovým MCU RA4M1 (Arm Cortex-M4). Desku lze zatím získat pouze v rámci early access programu.
Operační systém MidnightBSD, fork FreeBSD optimalizovaný pro desktop s prostředím Xfce, byl vydán ve verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Neurodeck: Psychological Deckbuilder (ProtonDB).
Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
nvram set boot_dev=/dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/part1
nvram commit
non-volatile
, tedy nezavisla na napajecim napeti. Takze zadna baterka neni potreba.reboot
, nebo jen znovu vypnout ze zásuvky a hned zase zapnout a naběhne jak má. nenačte se při "studeném" startua
Stačí ... vypnout ze zásuvky a hned zase zapnout a naběhne jak má.jsou protichudna tvrzeni. Po pripojeni napajeni probiha studeny start. To vypada opravdu na hw problem a reklamaci.
Hm, jeste me tak napadlo, nepise nvram
neco do logu? Napadlo me, jestli nedojde k tomu, ze se ty parametry do NVRAM nezapisou a pri kratkem odpojeni vydrzi v RAM diky nabitym filtracnim kondenzatorum.
Aha, tak jsem se podival na to video a vidim, ze jsem to nepochopil uplne spravne :-P. Jestli to mas jeste v zaruce (jak jsem pochopil), tak bych nic neresil a sel to reklamovat. Ty kondenzatory tam mozna nejakou roli hrat budou, ale je celkem jedno, jakou. Je to vadne zarizeni a jako takove patri na reklamaci.
Jinak k tomu teplemu nebo studenemu startu: fakt, ze pri odpojeni napajeni zustanou data zachovana jen 30 minut a dele ne ukazuje na hw problem. At uz se jedna o "zalohovani" vadnou baterkou nebo o vadnou flashku. Ale v obou pripadech se jedna o studeny start zarizeni.
Rozliseni teply / studeny start se pouzivalo (asi jeste pouziva) napr. u PC. Kdyz PC zapnes nebo zmacknes RESET, BIOS zacne provadet testy pripojenych zarizeni, pak jejich inicializaci a pak zavede system. To je studeny start (normalne zacina opravdu zapnutim zarizeni, tedy zarizeni je studene). Pokud vyvolas restart (napr. v DOSu pomoci Ctrl-Alt-Delete, z Windows pomoci "Restartovat"), BIOS testy pripojenych zarizeni vynecha a jde rovnou na jejich inicializaci. To je teply start (normalne zacina, kdyz je zarizeni uz zahrate predchozim provozem, proto "teply"), i kdyby zarizeni bylo v mrazaku.
U starsich pocitacu to bylo poznat treba na pocitani RAMky - pri studenem startu (po zapnuti/resetu) se napocitala RAM, pri teplem (re)startu (po Ctrl-Alt-Delete) se uz RAMka nepocitala.
Mam pocit, ze Linux na PC po reboot
zpusobi studeny start, jak je to na tom ASUSu nevim (jestli vubec rozlisuje mezi studenym a teplym startem)
Ale rozliseni mezi teplym a studenym startem opravdu neni v tom, jestli dane zarizeni bylo bez napajeni 1 vterinu (a jeste nestihlo vychladnout) nebo 1 rok v mrazaku. V obou pripadech se jedna o studeny start.
Dejv
To "NV" totiz znamena non-volatile
, tedy nezavisla na napajecim napeti. Takze zadna baterka neni potreba.
Pojem NVRAM je ve světě PC cizí. Historicky jediná zapisovatelná paměť, která vydrží vypnutí PC, je čip postavený CMOS technologii a ve vypnutém stavu napájený akumulátorem. Za mých starých časů této paměti, kam si BIOS ukládal nastavení a kde se uchovával čas reálných hodin, každý říkal „cmoska“.
Proto když velcí výrobci hovoří o NVRAM v PC, často tím myslí CMOS s vlastním zdrojem. Nicméně je třeba přiznat, že taková paměť je jen falešnou „non-volatile“ pamětí a já bych se tomuto označení zdaleka vyhnul.
Otázka je, co v daném stroji je za paměť.
Tiskni
Sdílej: