Byl vydán Mozilla Firefox 152.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 152 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.7 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Hříčka xsnow, která na ploše spustí sněžení, je protestware. Pokud jste v Rusku (LANG=ru), zobrazuje ukrajinské vlajky.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala beta verzi Ubuntu Touch 24.04-2.0. Nová verze již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
V Praze probíhá Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory. Přednášky lze sledovat také na YouTube.
Node-RED (Wikipedie, GitHub), webová aplikace postavená na Node.js pro vizuální programování a propojování hardwarových zařízení, API a online služeb, byl vydán ve verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byla vydána nová verze 3.27.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 5 zranitelností.
Řídící výbor GCC schválil záměr do GCC začlenit backend WebAssembly.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.
Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.
nvram set boot_dev=/dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/part1
nvram commit
non-volatile, tedy nezavisla na napajecim napeti. Takze zadna baterka neni potreba.reboot, nebo jen znovu vypnout ze zásuvky a hned zase zapnout a naběhne jak má.
(teda puvodne ano, ale teplota neni rozlisovaci prvek)nenačte se při "studeném" startua
Stačí ... vypnout ze zásuvky a hned zase zapnout a naběhne jak má.jsou protichudna tvrzeni. Po pripojeni napajeni probiha studeny start. To vypada opravdu na hw problem a reklamaci.
Hm, jeste me tak napadlo, nepise nvram neco do logu? Napadlo me, jestli nedojde k tomu, ze se ty parametry do NVRAM nezapisou a pri kratkem odpojeni vydrzi v RAM diky nabitym filtracnim kondenzatorum.
Aha, tak jsem se podival na to video a vidim, ze jsem to nepochopil uplne spravne :-P. Jestli to mas jeste v zaruce (jak jsem pochopil), tak bych nic neresil a sel to reklamovat. Ty kondenzatory tam mozna nejakou roli hrat budou, ale je celkem jedno, jakou. Je to vadne zarizeni a jako takove patri na reklamaci.
Jinak k tomu teplemu nebo studenemu startu: fakt, ze pri odpojeni napajeni zustanou data zachovana jen 30 minut a dele ne ukazuje na hw problem. At uz se jedna o "zalohovani" vadnou baterkou nebo o vadnou flashku. Ale v obou pripadech se jedna o studeny start zarizeni.
Rozliseni teply / studeny start se pouzivalo (asi jeste pouziva) napr. u PC. Kdyz PC zapnes nebo zmacknes RESET, BIOS zacne provadet testy pripojenych zarizeni, pak jejich inicializaci a pak zavede system. To je studeny start (normalne zacina opravdu zapnutim zarizeni, tedy zarizeni je studene). Pokud vyvolas restart (napr. v DOSu pomoci Ctrl-Alt-Delete, z Windows pomoci "Restartovat"), BIOS testy pripojenych zarizeni vynecha a jde rovnou na jejich inicializaci. To je teply start (normalne zacina, kdyz je zarizeni uz zahrate predchozim provozem, proto "teply"), i kdyby zarizeni bylo v mrazaku.
U starsich pocitacu to bylo poznat treba na pocitani RAMky - pri studenem startu (po zapnuti/resetu) se napocitala RAM, pri teplem (re)startu (po Ctrl-Alt-Delete) se uz RAMka nepocitala.
Mam pocit, ze Linux na PC po reboot zpusobi studeny start, jak je to na tom ASUSu nevim (jestli vubec rozlisuje mezi studenym a teplym startem)
Ale rozliseni mezi teplym a studenym startem opravdu neni v tom, jestli dane zarizeni bylo bez napajeni 1 vterinu (a jeste nestihlo vychladnout) nebo 1 rok v mrazaku. V obou pripadech se jedna o studeny start.
Dejv
To "NV" totiz znamena non-volatile, tedy nezavisla na napajecim napeti. Takze zadna baterka neni potreba.
Pojem NVRAM je ve světě PC cizí. Historicky jediná zapisovatelná paměť, která vydrží vypnutí PC, je čip postavený CMOS technologii a ve vypnutém stavu napájený akumulátorem. Za mých starých časů této paměti, kam si BIOS ukládal nastavení a kde se uchovával čas reálných hodin, každý říkal „cmoska“.
Proto když velcí výrobci hovoří o NVRAM v PC, často tím myslí CMOS s vlastním zdrojem. Nicméně je třeba přiznat, že taková paměť je jen falešnou „non-volatile“ pamětí a já bych se tomuto označení zdaleka vyhnul.
Otázka je, co v daném stroji je za paměť.

Tiskni
Sdílej: