Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
nvram set boot_dev=/dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/part1
nvram commit
non-volatile
, tedy nezavisla na napajecim napeti. Takze zadna baterka neni potreba.reboot
, nebo jen znovu vypnout ze zásuvky a hned zase zapnout a naběhne jak má. nenačte se při "studeném" startua
Stačí ... vypnout ze zásuvky a hned zase zapnout a naběhne jak má.jsou protichudna tvrzeni. Po pripojeni napajeni probiha studeny start. To vypada opravdu na hw problem a reklamaci.
Hm, jeste me tak napadlo, nepise nvram
neco do logu? Napadlo me, jestli nedojde k tomu, ze se ty parametry do NVRAM nezapisou a pri kratkem odpojeni vydrzi v RAM diky nabitym filtracnim kondenzatorum.
Aha, tak jsem se podival na to video a vidim, ze jsem to nepochopil uplne spravne :-P. Jestli to mas jeste v zaruce (jak jsem pochopil), tak bych nic neresil a sel to reklamovat. Ty kondenzatory tam mozna nejakou roli hrat budou, ale je celkem jedno, jakou. Je to vadne zarizeni a jako takove patri na reklamaci.
Jinak k tomu teplemu nebo studenemu startu: fakt, ze pri odpojeni napajeni zustanou data zachovana jen 30 minut a dele ne ukazuje na hw problem. At uz se jedna o "zalohovani" vadnou baterkou nebo o vadnou flashku. Ale v obou pripadech se jedna o studeny start zarizeni.
Rozliseni teply / studeny start se pouzivalo (asi jeste pouziva) napr. u PC. Kdyz PC zapnes nebo zmacknes RESET, BIOS zacne provadet testy pripojenych zarizeni, pak jejich inicializaci a pak zavede system. To je studeny start (normalne zacina opravdu zapnutim zarizeni, tedy zarizeni je studene). Pokud vyvolas restart (napr. v DOSu pomoci Ctrl-Alt-Delete, z Windows pomoci "Restartovat"), BIOS testy pripojenych zarizeni vynecha a jde rovnou na jejich inicializaci. To je teply start (normalne zacina, kdyz je zarizeni uz zahrate predchozim provozem, proto "teply"), i kdyby zarizeni bylo v mrazaku.
U starsich pocitacu to bylo poznat treba na pocitani RAMky - pri studenem startu (po zapnuti/resetu) se napocitala RAM, pri teplem (re)startu (po Ctrl-Alt-Delete) se uz RAMka nepocitala.
Mam pocit, ze Linux na PC po reboot
zpusobi studeny start, jak je to na tom ASUSu nevim (jestli vubec rozlisuje mezi studenym a teplym startem)
Ale rozliseni mezi teplym a studenym startem opravdu neni v tom, jestli dane zarizeni bylo bez napajeni 1 vterinu (a jeste nestihlo vychladnout) nebo 1 rok v mrazaku. V obou pripadech se jedna o studeny start.
Dejv
To "NV" totiz znamena non-volatile
, tedy nezavisla na napajecim napeti. Takze zadna baterka neni potreba.
Pojem NVRAM je ve světě PC cizí. Historicky jediná zapisovatelná paměť, která vydrží vypnutí PC, je čip postavený CMOS technologii a ve vypnutém stavu napájený akumulátorem. Za mých starých časů této paměti, kam si BIOS ukládal nastavení a kde se uchovával čas reálných hodin, každý říkal „cmoska“.
Proto když velcí výrobci hovoří o NVRAM v PC, často tím myslí CMOS s vlastním zdrojem. Nicméně je třeba přiznat, že taková paměť je jen falešnou „non-volatile“ pamětí a já bych se tomuto označení zdaleka vyhnul.
Otázka je, co v daném stroji je za paměť.
Tiskni Sdílej: