Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
ISR(TIMER0_OVF_vect) { TCNT0=6; longac++; if (longac>230) { display_voltage(); longac=0; } if (engine_active) { if (OCR1A <= motor_stop && E_llllNEW) { E_llll = E_llllNEW; E_llllNEW = 0; } if (E_a) { if (! OCR1A) { bitClear (PORTC, PC1); bitSet (PORTC, PC0); } } else { if (! OCR1A) { bitClear (PORTC, PC0); bitSet (PORTC, PC1); } } if (OCR1A < E_llll) { OCR1A++; } if (OCR1B < E_pppp) { OCR1B++; } if (OCR1A > E_llll) { OCR1A--; } if (OCR1B > E_pppp) { OCR1B--; } } if ((OCR1A+OCR1B)==0) engine_active=0; } ISR(USART_RXC_vect) { unsigned char status,data,i; status=UCSRA; data=UDR; if ((status & (FRAMING_ERROR | DATA_OVERRUN))==0) { if((data=='\n')) { rs232enter=1; } if(data>=32 && data<=126) { i=RX_BUFFER_SIZE-1; while(i>0) { rx_buffer[i]=rx_buffer[i-1]; i--; } rx_buffer[0]=data; } } }
voltage=analog2v(convertanalog(0)); write(PSTR("Akumulátor: ")); writestr(voltage2float(voltage)); void putchar1(char c) { while (!(UCSRA & DATA_REGISTER_EMPTY)); UDR=c; } void write(char *sss){ char k; while ((k=pgm_read_byte(sss++))) { putchar1(k); } } void writestr(char *sss){ char k; while ((k=(*sss++))) { putchar1(k); } }Funkce pro zjištění napětí jsem opráskl odtud: http://tuxgraphics.org/common/src2/article07061/
analog.c /* vim: set sw=8 ts=8 si et: */ /* * ADC functions for atmega8. * Author: Guido Socher, Copyright: GPL * http://tuxgraphics.org/electronics/ */ #include <avr/io.h> //----------------EDIT HERE---------------------------------------- // VDIV = (Rx+Ry)/Rx, change this according to the division factor of Rx and Ry // // This is if you do not use any resistor for Rx and Ry=4K7 (measure up to 2.5V): //#define VDIV 1.0 // // Ry=4K7 Rx=4K7 -> divide by 2 (measure up to 5V) #define VDIV 7.745 // convert adc reading to voltage unsigned int analog2v(unsigned int aval) { float r; // 100* 2.56*VDIV/1024: r=(aval * VDIV )/4.0; return((unsigned int)(r+0.5)); } //-------------END EDIT HERE---------------------------------------- // return analog value of a given channel. Works without interrupt unsigned int convertanalog(unsigned char channel) { unsigned char adlow,adhigh; /* enable analog to digital conversion in single run mode * without noise canceler function. See datasheet of atmega88 page 250 * We set ADPS2=1 ADPS0=1 ADPS1=1 to have a clock division factor of 128. * This is needed to stay in the recommended range of 50-200kHz * Clock freq= 14MHz or 18 MHz * ADEN: Analog Digital Converter Enable * ADIE: ADC Interrupt Enable (0=no interrupt) * ADIF: ADC Interrupt Flag * ADCSR: ADC Control and Status Register * ADPS2..ADPS0: ADC Prescaler Select Bits * REFS: Reference Selection Bits (page 203) */ // int-ref with external capacitor at AREF pin: // atmega8: 2.56V int ref=REFS1=1,REFS0=1 // atmega88: 1.1V int ref=REFS1=1,REFS0=1 // write only the lower 3 bit for channel selection // #ifdef USEAVCCREF // AVcc ref ADMUX=(1<<REFS0)|(channel & 0x0f); #else // Use the intenal ref: ADMUX=(1<<REFS1)|(1<<REFS0)|(channel & 0x0f); #endif // ADCSRA=(1<<ADEN)|(1<<ADPS2)|(1<<ADPS1)|(1<<ADPS0); // switch off digital input line: //DIDR0=(1<<channel)& 0x1f; // start conversion ADCSRA|= (1<<ADSC); while(bit_is_set(ADCSRA,ADSC)); // wait for result adlow=ADCL; // read low first !! adhigh=ADCH; return((unsigned int)((adhigh<<8)|(adlow & 0xFF))); } analog.h /* vim: set sw=8 ts=8 si et : */ /* * Title : C include file for analog conversion * Copyright: GPL V2 * Autor: Guido Socher * http://tuxgraphics.org/electronics/ */ #ifndef ANALOG_H #define ANALOG_H // return analog value of a given channel. extern unsigned int convertanalog(unsigned char channel); extern unsigned int analog2v(unsigned int aval); #endif /* ANALOG_H */
Tohle je kód te funkcevoltage=analog2v(convertanalog(0)); write(PSTR("Akumulátor: ")); writestr(voltage2float(voltage));
display_voltage()
, kterou voláš v přerušení při přetečení časovače? Jestli jo, tak je problém jasný - při běhu obsluhy přerušení je zakázaná obsluha jiných přerušení, takže ISR(USART_RXC_vect)()
se neprovede včas a UDR přeteče.
Je potřeba zbavit se kódu, který může běžet dlouho, a vykonává se se zakázaným přerušením. Možnosti:
1) Nevím, jak vypadá tvoje funkce main()
, ale jestli je tam jenom nekonečná prázdná smyčka, tak můžeš definovat globální proměnnou, která bude do hlavní smyčky signalizovat, že se má provést měření, a odvysílat výsledky. Např.:
// globální proměnná je definovaná někde na začátku volatile unsigned char signal_pro_mereni; //musí být volatile void main () { ... signal_pro_mereni = 0; // to přijde někam na začátek ... ... while (1) { if (signal_pro_mereni) { // do prázdné smyčky se přidá měření signal_pro_mereni = 0; display_voltage(); } } } ISR(TIMER0_OVF_vect) { TCNT0=6; longac++; if (longac>230) { signal_pro_mereni = 1; longac=0; ... }Rozdíl je v tom, že v tomto případě se měření provede s povoleným přerušením, takže když přijdou data ze sériového portu, tak se přijmou. (Samozřejmě musíš zajistit, aby přijetí dat a zpracování příkazů nezpůsobilo nějakou kolizi v odvysílání.) 2) Na čas nejnáročnější je samotné vysílání po sériovém portu, možná bude stačit ho spouštět v přerušení. Např.:
#define BUFFER_LEN 128 unsigned char outbuffer[BUFFER_LEN]; // buffer pro odesílání, velikost upravit podle potřeby unsigned char out_len; // délka dat unsigned char index; // odtud se bude vysílat volatile unsigned char vysila_se; void write (char *sss) { unsigned char k; if (vysila_se) return; if (out_len == BUFFER_LEN) return; while ((k = pgm_read_byte(sss++))) { outbuffer[out_len++] = k; if (out_len == BUFFER_LEN) break; } } void writestr(char *sss){ char k; if (vysila_se) return; if (out_len == BUFFER_LEN) return; while ((k=(*sss++))) { outbuffer[out_len++] = k; if (out_len == BUFFER_LEN) break; } } void odvysilat() { if (vysila_se) return; if (!out_len) return; if (out_len == 1) { UDR = outbuffer[0]; out_len = 0; return; } vysila_se = 1; out_index = 0; UDR = outbuffer[out_index++]; UCSRB |= (1 << UDRIE); } ISR (USART_UDRE_vect) { UDR = outbuffer[out_index++]; if (out_index == out_len) { UCSRB &= ~(1 << UDRIE); vysila_se = 0; out_len = 0; } }Funkce
write()
a writestr()
naplní vysílací buffer a zavolání odvysilat()
ho odvysílá po sériovém portu. Program běží dál a jenom se občas přeruší, když je potřeba zapsat další znak do UDR.
(Tenhle konkrétní kód jsem netestoval, ale obvykle to dělám podobně a funguje mi to, takže princip je v podstatě v pořádku.)
3) V putchar()
periodicky testovat UCSRA & (1 << RXC)
a když se zjistí přijatý znak, tak zavolat nějakou funkci, která bude duplikovat kód obluhy přerušení USART_RXC_vect, ale to mi přijde dost ošklivé.
P.S.: Jestli ty tři řádky na začátku nejsou v display_voltage()
, tak sem hoď ještě display_voltage()
.
while (1) { if (je co dekódovat) { // předpokládám, že to tam je nějak takhle dekódovat; } if (signal_pro_mereni) { signal_pro_mereni = 0; display_voltage(); } }Nevýhoda je, že vysílání ti zablokuje dekódování těch příkazů a ty se dokódují, až když se dovysílá. Pokud to nepůjde ani takhle, tak ti zbývá jenom možnost 2 nebo 3.
ISR(XXX_vect, ISR_NOBLOCK)
{
...
}
Tak bych nadefinoval TIMER0_OVF_vect, s tím, že při vstupu do přerušovací rutiny stopnu časovač TIMER0 a na konci rutiny ho zase spustím. Nevýhoda je v tom, že by měření neprobíhalo v periodických intervalech, intervaly mezi měřeními by se měnily podle toho kolik času by ATmega strávila vysíláním dat.
Tiskni
Sdílej: