Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Dobrý den. Jsem "šťastným" majitelem ADSL modemu/routeru D-Link DSL-584T a 8mbps připojení od O2. V poslední době se router chová dost divně. Na mém NTB TP R61 (síťovka Intel) nikdy nedosáhnu vysoké rychlosti přenosu (max 1.5 Mbps). Navíc, pokud se k routeru připojí další PC a zapne se (ale není na něm žádná síťová aktivita), rychlost na mém PC klesne až na 23 kbps, což je pro běžné používání naprosto nedostačující. Bratr na svém notebooku (také síťovka Intel) dosahuje plné rychlosti ADSL (cca 6.5 Mbps).
Zkusil jsem i jiný síťový kabel, na jiném PC se toto nestává. Problém se projevuje jak v Linuxu, tak ve Windows. Zkoušel jsem se prohrabat v nastavení toho routeru, vrátit ho do továrního nastavení, ale nic nepomohlo. Jedná se o vadný router, nebo může být problém i v síťovce? Při přenosu z PC do PC se na této síťovce dá dosáhnout datového přenosu v řádu MB/s.
Zkuste si stáhnout z ftp.d-link.de nejnovější firmware a nahrát ho do routeru. Postup bývá k firmware přiložen. Pozor, budete ho asi potom muset znovu nakonfigurovat.
Nejnovější firmware už tam je. Našel jsem sice ještě novější, ale ten je pro jinou revizi. Vidím to tedy na novej modem nebo jiného poskytovatele.
co s tim ma co spolecneho poskytovatel?
O2 Trio - máme od nich i "digitální TV", která ale kostičkuje a vypadává. Takže proto změna poskytovatele. Vypadá to na nejsnazší řešení všech problémů.
+ už nám 2x přislíbili, že se na to přijede podívat technik, ale nikdo se nedostavil. Dvě dopoledne jsem jak blbec seděl doma a čekal na technika, který se nedostavil. Pokud chtějí zákazníky ignorovat, tak se pak nesmí divit, že od nich budou utíkat.
Dlinka DSL-584T mam uz nejaky cas take, slape mi naprosto bezproblemu (provozuji ho teda v bridge modu). Beha v tom BusyBox, se spravou pres web, ssh nebo telnet jsem taky nemel jeste zadny problem. Treba je to tim, ze jsem hned po koupi napral do nej tento firmware: ftp://ftp.dlink.de/dsl/dsl-584t/driver_software/DSL-584T_fw_reva_300B01T02EUA20070510_ALL_en_20070510.zip nebo je taky kus od kusu jiny :)
Tenhle jsem taky našel, ale
Diese Firmware/Software darf nur für das angegebene Produkt verwendet werden, achten Sie besonders auf die Hardware Revision, z.B.: H/W B2, oder Rev. A3!
Die Verwendung in einem anderen/ähnlichem Produkt kann dieses Produkt unbrauchbar machen und führt zum Erlöschen Ihrer Produkt-Garantie.
Pokud tomu správně rozumím (moje němčina opravdu není dobrá), tak bych to neměl instalovat na nic jiného než Rev. A3 nebo H/W B2. Mám A1, proto se mi moc nechce to zkoušet. Být úplně bez internetu, to si teď nemůžu moc dovolit.
Tak to ja mam rev. A3, muze to byt take ten duvod, proc s nim nemam problemy. Kazdopadne nahrat firmware A3 do A1 myslim zpusobi znefunkcneni modemu (pokud to tedy vubec pujde nahrat), videl bych to temer jiste.
Tiskni
Sdílej: