Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Ahoj.Shanim wifi router,ktery by se dal konfigurovat i pres ssh (aby v nem bezel linuch) ale i pres web. Potrebuju, aby se na nem dalo nastavit obouma zpusobama DHCP, ktere vaze IP na MAC adresy a aby net fungoval pouze urcite IP adrese s urcitou MAC adresou, kterou si nastavim... existuje nejaky takovy? Koukal jsem na D-Link DI-524, ale z popisu jsem nikde nevycet jestli to umi. Diky za radu.
Asus WL500g či podobný s http://www.dd-wrt.com/
Ahoj, nevim kolik chces do toho investovat, ale podle toho D-Linku asi tak do tisicovky. Mam doma jeden WMU-9000VPN, kterej umi Static ARP Table a DHCP podle MAC (nastaveni pomoci int. webserveru), ale cena je o neco vyss (a stejne se uz neprodava)i, protoze to ma i USB pro tiskarnu, webku atd. Mozna je neco podobnyho i bez tech USBecek. Zkus hledat. J.
Něco jako Asus WL500g s Olegovým firmware, ten se instaluje +- jako oficiální firmware a většina originálních funkcí přes web stále funguje. Cena je teď myslím kolem 1500Kč. Hledej WL-500g custom firmware page
Tiskni Sdílej: