Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
Jak zjistím model, typ RAM, popř. další údaje, tak abych mohl přidat paměť?
Souhlas. Trochu delší, ale podobně spolehlivá cesta, je zjistit model motherboardu (méně vhodněji čipsetu) a dohledat to v dokumentaci. Může to být užitečné, pokud DIMMy jsou nějaké obskurní noname, s nedohledatelným partnumberem. Model boardu se obvykle vypisuje při BIOS POSTu, a pokud není vidět z grafického splash-screenu, tak zakažte v setupu "quiet boot" (a doporučuju po prvním pípnutí stisknout na klávesnici PauseBreak). Resp ten splash-screen se dá někdy vypnout při bootu tabulátorem. Taky to možná bude vidět ve výpisu dmidecode.
Hlavně je ale potřeba znát předem nuance různých typů pamětí (SDRAM/DDR/DDR2/DDR3, ECC/non-ECC, unbuffered/registered/FB) - aby si člověk z té dokumentace vůbec něco "odnesl" :-)
Moc bych nespoléhal na to, že informace z DMI dostatečně přesně popisují typ DIMMu. Třeba SDRAM je dost široký pojem, mohla by tam patřit třeba i DDR3. Na dekódování SPD EEPROM bych v Linuxu možná doporučil prográmek decode-dimms z balíku lm_sensors. Ale než instalovat i2c a lm_sensors, to je podle mého už jednodušší otevřít haubnu
Neco by to mohlo ukazat z dmidecode, ale jestli to ukaze ty same informace z SPD chipu jako CPU-Z na win, tak to nevim.
*-memory description: System Memory physical id: 7 slot: System board or motherboard size: 256MB capacity: 1GB *-bank:0 description: DIMM DRAM Synchronous [empty] physical id: 0 slot: U5 *-bank:1 description: DIMM DRAM Synchronous physical id: 1 slot: U6 size: 256MB width: 64 bits
Tiskni Sdílej: