Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Jak zjistím model, typ RAM, popř. další údaje, tak abych mohl přidat paměť?
Souhlas. Trochu delší, ale podobně spolehlivá cesta, je zjistit model motherboardu (méně vhodněji čipsetu) a dohledat to v dokumentaci. Může to být užitečné, pokud DIMMy jsou nějaké obskurní noname, s nedohledatelným partnumberem. Model boardu se obvykle vypisuje při BIOS POSTu, a pokud není vidět z grafického splash-screenu, tak zakažte v setupu "quiet boot" (a doporučuju po prvním pípnutí stisknout na klávesnici PauseBreak). Resp ten splash-screen se dá někdy vypnout při bootu tabulátorem. Taky to možná bude vidět ve výpisu dmidecode.
Hlavně je ale potřeba znát předem nuance různých typů pamětí (SDRAM/DDR/DDR2/DDR3, ECC/non-ECC, unbuffered/registered/FB) - aby si člověk z té dokumentace vůbec něco "odnesl" :-)
Moc bych nespoléhal na to, že informace z DMI dostatečně přesně popisují typ DIMMu. Třeba SDRAM je dost široký pojem, mohla by tam patřit třeba i DDR3. Na dekódování SPD EEPROM bych v Linuxu možná doporučil prográmek decode-dimms z balíku lm_sensors. Ale než instalovat i2c a lm_sensors, to je podle mého už jednodušší otevřít haubnu
Neco by to mohlo ukazat z dmidecode, ale jestli to ukaze ty same informace z SPD chipu jako CPU-Z na win, tak to nevim.
lshw
, nebo nabootovat Memtest.
*-memory description: System Memory physical id: 7 slot: System board or motherboard size: 256MB capacity: 1GB *-bank:0 description: DIMM DRAM Synchronous [empty] physical id: 0 slot: U5 *-bank:1 description: DIMM DRAM Synchronous physical id: 1 slot: U6 size: 256MB width: 64 bits
Tiskni
Sdílej: