Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Zdravim,
jdu skladat nove PC, zatim s onboard nvidia 9400 a cela sestava bude zrat prumerne do 250W. Otazka zni, vyplati se tam dat 500W zdroj s ucinnosti nad 80% ? Spotreba bude stejna jako bych tam mel dejdme tomu 300W zdroj? (Casem dokoupim grafarnu a proto tech 500W aby byla rezerva).
Cim vic, tim lip vzhledem na budouci rozsireni a s ohledem na vyuzitelnost a cenu. Pokud si chces spocitat jaky zdroj budouciho PC, tak to muzes treba zde.
Asi jsem spatne napsal otazku. Zere 500W zdroj vice nez 300W kdyz je odber dejme tomu jen 200W ?
Kdyz je rozdil zanedbatelny tak neni co merit, dam tam 500ku a basta.
domaci server s via c7 1.5GHz,2x 500GB disk na sata, vga na desce - nejaka via,2x realtec a dlink jako pci wifina , trvale bez monitoru. Jakysi fortron s veeelkym vetrakem (cca 350W) zral o cca 6W vic jak skorononame modecon (taktez 350W). Bavime se o stroji, ktery ted zere cca 45W v idle. To mi prislo dost, takze tam sel ten modecon, bo server jede porad. (podotykam, ze merak si poradil s pulzni zatezi...pravda, ten fortron mel lepsi pfc.. :-e )
Pokud to bude zdroj od stejneho vyrobce, bude asi 500W zrat vic pri stejnem (malem) odberu nez 300W... protoze by mel byt vyladeny na ucinnost pri konkretni zatezi.... v okamziku kdy prekrocite 300W (u EC staci 240W), zacne se ten 300W zdroj divit. :-P Zdroje od ruznych vyrobcu neporovnate jinak nez zmerenim. Ucinnost je opravdu ruzna.
Pokud to bude zdroj od stejneho vyrobce, bude asi 500W zrat vic pri stejnem (malem) odberu nez 300W... protoze by mel byt vyladeny na ucinnost pri konkretni zatezi. [...] Zdroje od ruznych vyrobcu neporovnate jinak nez zmerenim. Ucinnost je opravdu ruzna.Ved prave: "bude asi 500W zrat vic" ... "protoze by mel byt vyladeny". Je tam tolko roznych podmienok, ze odpoved nemozno ziskat inak ako meranim. Jeden z dvoch zdrojov moze byt uspornjesi v idle rezime, iny moze byt naopak efektivnejsi pod zatazou; vtedy treba zohladnit aj to, aka je zataz vacsinu casu.
Tiskni
Sdílej: