Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Ahoj,
rodičům jsem před časem koupil počítač a už tři roky úspěšně jednou na OpenSuse. Teď sestře zůstal volný monitor LCD Acer 1714 a protože rodiče mají staré CRTéčko, rádi by používali tenhle od sestry.
Když jsem ho ale připojil, neobjevilo se vůbec nic. Na monitoru svítí kontrolka, ale nezobrazí ani ťuk. Ani takové ty úvodní hardwarové informace před načtením systému. Přitom na jiném pc (tom u sestry s xp) je vše normální.
Vzpomínám si, že jsem na podobný problém narazil už jednou, když jsem vezl počítač ještě v záruce do Mironetu, tak ho po opravě připojili k nějakému jejich LCD a taky neukázal vůbec nic. Potom vyhrabali ze skladu stejný monitor, jaký mají naši (Hyundai Q995) a vše šlo... Nechtělo se mi to tenkrát řešit a teď se mi to vrací :/
Nasetkal jsem se někdo s něčím takovým, prosím vás? Snažil jsem se najít nějaké nastavení v biosu, ale nepochodil jsem a opravdu nevím... :( Grafika je tam Radeon XPRESS 200 5974 (PCIE).
Nevim zda pomohu, ale s necim podobnym jsem se setkal u starsi 17" od Aceru taky.
Pri startu PC nezobrazoval boot informace, prvni co zobrazil, byla logovaci obrazovka WinXP. V OS muselo byt nastaveno rozliseni (1280/1024) a obnovovaci frekvence na 60Hz. Pro prvotni instalaci (BIOS a pod) bylo nutno pouzit jiny monitor. Duvod proc nic nezobrazoval, jsem nezjistil, fungoval u stanice, kde to bylo celkem jedno a pak v nem odesla lampa a sel pryc.
Osobne si myslim, ze grafika/monitor se nejak nepohodly s rozlisenim/frekvenci.
Díky za radu. Zkusím na něm nastavit stejné rozlišení a frekvenci, jaká je na tom CRT a třeba to pomůže.
Jen se ještě zeptám - když by nešlo dostat se ani do nastavení samotného monitoru (tlačítkem na něm), tak to znamená, že si prostě vůbec nerozumí s grafikou a musel bych jí vyměnit? Dostanu se k našim až v neděli a rád bych byl tak nějak připravený na nejhorší. :)
Obecne zkusenost s LCD monitory:
- pokud je pripojen k PC (vypnutemu/zapnutemu) a zapne se, mela by probliknout "reklamni" obrazovka vyrobce
- pokud je PC vypnute/do monitoru nejde signal, mela by se ukazat na chvili hlaska "no signal, bez signalu"
- pokud je PC vypnute/do monitoru nejde signal, vetsinou nelze do menu monitoru vstoupit (je pristupne pouze pokud jde do monitoru signal z graficke karty)
- pokud je monitor napajen a zapnut, kontrolka zapnuti/vypnuti ma vetsinou 2 barvy (treba oranzova bez signalu (usporny rezim)/ zelena kdyz zobrazuje obraz)
Zkusil bych:
- nastavit za pouziti CRT monitoru obnovovaci frekvenci na 60 Hz
- nastavit za pouziti CRT monitoru rozliseni na 1280/1024 (bezne pro 17" LCD), pripadne nizsi (treba 800/600)
- vypnout, vymenit monitory, zapnout...
- pokud by se nic nezobrazilo, tak pokud neni vadny kabel k LCD (coz asi neni, kdyz jinde funguje), zkusit jinou grafickou kartu (treba i nejakou starsi do PCI slotu jako druhou)
Tiskni
Sdílej: