Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Zdravím, máte někdo v notebooku tuhle kartu? Jaké ovladače a používáte a jaké problémy máte?
Zkoušel jsem drivery z repozitářů i nové Catalyst 9.1. Nepoužitelný gl výstup v přehrávačích videa, poblikávající (jemně) gstreamer, nepoužitelný Google Earth. Má někdo podobné zkušenosti?
Tím si právě nejsem jist, že to takhle dělá všem. Dost jsem hledal, napsal dotaz na ubuntuforums.org, nic. Naopak jsem četl, že majitelé HD3xxx jsou spokojeni, tak je třeba možné, že to bude stačit nějak "nastavit". Každopádně těmahle driverama si u mě AMD/ATI dost pohoršilo..
radeonhd jsem zkoušel. Blíkání se nekonalo, ale z videa při gl byla slideshow; glxgears ukazovalo 70 fps oproti 2500 u proprietárních driverů. Google Earth jsem bohužel nevyzkoušel.
Vadí mi to hlavně kvůli titulkům, které jsou v SMPlayeru při gl hodně kvalitní, jako jsou ty v MPC-HC ve Windows. Bez GE bych nějak přežil :)
Jo, to jsem zapomněl zmínit, compiz nepoužívám. Mám ho tu, mám k tomu doinstalovanou fusion-icon pro lepší ovládání, a je vypnutý.
A taky se dívám, že jsem ne úplně dobře popsal to blikání - video v gl jede dobře, problém je, pokud přes něj natáhnu jiné okno (třeba dolní časovou lištu v přehrávači nebo kontextové menu na pravém tlačítku).
A to je právě to, proč si myslím, že vedle diletantsví ATI je problém ještě někde jinde.. možná v distru? Dělalo to v Ubuntu i teď v Mintu, který je na Ubuntu založen..
Tiskni
Sdílej: