Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Dobry,
Potrebujem nainstalovat (debian) na Cf kartu pripojenu na ide v notebooku. Mohol by mi niekto napisat nejake tipy ako nato. Nemyslim instalaciu ale ako napr. hodit system do ramky zeby mi to zbytocne necitalo a nezapisovalo na kartu kvoli jej zivotnosti.Nejaka Faq
vdaka
Zdravím. Řešení spočívalo v tom, že se tyto části přesouvali do tmpfs. Což je moc pěkné řešení ale pro mě dost nevyhovující z důvodu ztráty dat při restartu nebo výpadku proudu.stačí, když vytvoříte /var-sync a do init a shutdown scriptů dáte rsync těsně po připojení a před odpojením souborového systému. To pochopitelně nevyřeší situaci při výpadku proudu, pak pomůže jen UPS a vynucené vypnutí ovládacím sw.
Účel tohoto zařízení je sdílení dat po domácí síti. Fotky, filmy, muzika tudíž samba, pak tam mám poštu, webovky s MySQL a Deluge s Teamspeakem. Vše už funguje na jiném PC ale spotřeba je příšerná a už se pomalu přestávám vejít.A to se vám všechna ta data vejdou na CF? Nebo tam bude plotnový disk na data? Pak ale stejně tak dobře můžete mít systém na něm, ne? (Točící se disk spotřebuje určitě méně proudu než UPS.)
Centos na cf kartu, kde pobezi mysql, apache, samba a dalsi. To dost nedava smysl, kdyz samotna deska ma dva sata porty..
No jde mi o co nejtišší komplet a nízkou spotřebou. Služby, které tam poběží budou využívány minimálně. V MySQL mam třebas jen Roundcube, uživatele poštovních schránek, SpamAssasina a jednu DBS pro svojí jednu webovku. V podstatě žádná zátěž.
stačí, když vytvoříte /var-sync a do init a shutdown scriptů dáte rsync těsně po připojení a před odpojením souborového systému. To pochopitelně nevyřeší situaci při výpadku proudu, pak pomůže jen UPS a vynucené vypnutí ovládacím sw.
Na tohle se rozhodně podívám. Menší UPS mi doma běží (drží router,AP a napajení WiFi od providera). Myslím si, že připojit tam budoucí komplet nebude problém. S APCUPSD mám drobet zkušenost takže snad to půjde.
A to se vám všechna ta data vejdou na CF? Nebo tam bude plotnový disk na data? Pak ale stejně tak dobře můžete mít systém na něm, ne? (Točící se disk spotřebuje určitě méně proudu než UPS.)
Určitě nevejdou. Chtěl bych mít bokem připojené 1TB v šuplíku aby bylo možné ho vytáhnout a případně přenést (to se ale moc často dít nebude). Celé toto řešení je spíš takový rozmar abych poskládal věci co kolem mě propluly za nízkou cenu. Deska mě přišla na 400,- redukce 90,- tuhle CF kartu tu mám starší z nějakého foťáku a zůstala mit tu skříň chieftec se šuplíkem na 3HDD a asi 400W zdrojem.
Zakladne odporucanie je pouzit priemyselnu verziu CFf karty s SLC NAND Flash alebo aj niektore vyssie rady CF kariet obsahuju SLC NAND Flash. Je potrebne hladat v datasheetoch vyrobcov, bohuzial je to niekedy velky problem.
To teda je. Výrobci vůbec neuvádí, co je pod plastíkem ukryto. Nevadí teď použiji tu co tam mám a když to bude fungovat, tak OK jinak bych pak pořídil jinou.
K tym datam z RAID5 sa pri pokazeni CF bez problemov dostanes tebou spominanym sposobom.
V tom případě se mi zdá, že SW raid je lepší jak HW raid když se podělá řadič od adapteku za 8tis kde je R5 tak pokud se nesežene stejný tak je asi hotovo. A když se podělá cokoliv na SW raidu na LINUXU vezmu disky jinam a znovu ho složím. Pro domácí použíti je to pecka ne? Počítám, že je tam nižší výkon ale zase dobrá bezpečnost a nízká cena.
Celé toto řešení je spíš takový rozmar abych poskládal věci co kolem mě propluly za nízkou cenu. Deska mě přišla na 400,- redukce 90,- tuhle CF kartu tu mám starší z nějakého foťáku a zůstala mit tu skříň chieftec se šuplíkem na 3HDD a asi 400W zdrojem.Tak to chápu. Provozoval jsem cca rok archlinux na CF kartě z foťáku přes SATA s využitím tmpfs, občasnou kompilaci jsem pouštěl jen na plotnovém disku. Vydrželo to. Teď tam mám notebookový hdd, neb se ke mně dostal zadarmo z rozbitého notebooku... Mohlo by vás zajímat: http://jrfom.com/2012/05/09/prolonging-an-ssds-life-by-mitigating-writes/ na konci je odkaz na daemona, který se o to stará automaticky (což není úplně od věci, neb jinak je třeba dávat pozor při updatech, aby se nepřepsaly upravené init skripty).
1) nedělat žádné partišny stačí jedna pro "/" 2) nezakládat SWAP 3) přesunout do tmpfs a) /var/log b) /tmp c) v případě DBS by bylo vhodné tam hodit i jí s tím, že se ošetří to, aby se při vypnutí odložila někam bokem a při startu znovu načetla. Dobrý mít u stojre UPS ale i tak je to o hubu. Bavíme se o domácím použití. 4) nepoužívat žádný žurnalovací FS?? -- tam si nejsem jist nevidím v tom žádný problém.Nějaké další tipy nebo připomínky k výše zmíněným?
Tak jsem do toho teď trochu rýpnul a mám tak 50% úspěšnost. Potřeboval bych, jestli by se nenašel někdo, kdo by zkusil postrčit.
Situace je taková:
1) Ramdisk je vytvořený a připojený do /mnt/ramdisk/
2) Script na synchronizaci tpmfs <=> pevný disk je vytvořený v následující podobě a je uložen do init.d (Používám CentOS 6.3)
#! /bin/sh
# /etc/init.d/ramdisk
#chkconfig: 03456 00 95
case "$1" in
start)
echo "Kopíruju do paměti"
rsync -av /home/backup_ramdisk/ /mnt/ramdisk/
echo [`date +"%Y-%m-%d %H:%M"`] Zkopírováno do Ramdisku >> /var/log/ramdisk.log
;;
sync)
echo "Dosynchronizování"
echo [`date +"%Y-%m-%d %H:%M"`] Synchronizováno >> /var/log/ramdisk.log
rsync -av --delete --recursive --force /mnt/ramdisk/ /home/backup_ramdisk/
;;
stop)
echo "Kopíruju na HDD"
echo [`date +"%Y-%m-%d %H:%M"`] Zkopírovaná na HDD >> /var/log/ramdisk.log
rsync -av --delete --recursive --force /mnt/ramdisk/ /home/backup_ramdisk/
;;
*)
echo "Usage: /etc/init.d/ramdisk {start|stop|sync}"
exit 1
;;
esac
exit 0
3) Manuálním způsobem /etc/init.d/ramdisk Start/stop/sync vše funguje perfektně.
4) Dále byl přidán chkconfig -- level {03456} ramdisk on čímž se v rc.x vytvořily symlinky
5) Výsledek je takový, že do paměti se to natáhne ale při restartu nebo při haltu se to už ale na disk neuloží Neměl by někdo nějaký tip? možná je zakopaný pes v tom @Sxx @Kxx. Jaký je rozdíl mezi S a K? XX - je nějaká ta priorita spuštení ale S a K?
Děkuji za cokoliv.
none on /var/lock type tmpfs (rw) none on /var/run type tmpfs (rw) none on /var/log type tmpfs (rw) none on /var/ram type tmpfs (rw)Kde do /var/ram jsou nasymlinkovane dalsi adresare (/tmp, /var/spool, /var/lib/dhcp3, ...), ale jeho obsah se staticky inicializuje.
Failed command: Read DMA EXT
Více příloha. Někdo nějakou zkušenost?
Tiskni Sdílej: