Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »ahoj,
mel jsem na notebooku hp 40 gb disk rozdeleny na cca 100 mb boot, 7 gb pro archlinux, 7 gb pro fedoru a na extended neco malo swap a zbytek home. moji mati odesel do kremikoveho nebe jediny pocitac s win u nas doma a jelikoz jeji tiskarna z linuxu nefunguje, rozhodl jsem se nainstalovat win xp na svuj notebook (jsou s nim koupene), aby mohla tisknout.
zmensil jsem fs a partition home o cca 5 gb, na volne misto dal ntfs, dal vrhl se na instalaci. ta ovsem konci velmi rychle, odklepnu jen, ze chci boot z cd, pak se napise hlaska o detekci hw, naskoci cerna obrazovka a hotovo (poprve jsem cekal pul hodiny a nic, pak jsem to nechal jet pres noc se stejnym vysledkem:)). pro jistotu jsem jeste naflashoval puvodni bios (mel jsem tam vlastni, abych obesel omezeni wifi na puvodni broadcom), i tam puvodni wifi od broadcomu vratil (zoufalost)...
tusi nekdo, co win vadi? je to rozdelenim disku? nebo neco jineho? pred cca dva a pul lety jsem na tomto notebooku tyhle win mel a nepamatuju si zadny problem.
je mi jasne, ze dotaz neni vylozene hw ani tykajici se linuxu. ale win nepouzivam, ctu prakticky jen abicko a verim, ze tady jsou schopni lide (treba i se zkusenostmi s dualbootem), kteri by mohli vedet, v cem je problem.
nn, sata ne... s virtualboxem nemam zadne zkusenosti, proto jsem to chtel udelat takto primocare, ale mozna to zkusim. diky za tip. necekal jsem takove problemy s prakticky trivialni veci:(
jo, tim to bylo! na zacatku disku jsem mel /boot, tak ten jsem zalohoval a naformatoval na ntfs. pak se mi podarilo win nainstalovat. ale nabootovat do nich ne... muzou vubec byt na extended partition?
tak nakonec jsem to dostal do relativne zadaneho stavu. jen jsem musel ozelet /boot partition a nechat ji win (maji tam nejaky zavadec ci co), v extended partition na konci disku je cely system win (jak jsem chtel). pomohl mi jeden z tech odkazu do poradny od jendy h. takze postup (kdyby se nekdy nekomu jeste hodil):
1. zmena jedne primarni partition na ntfs (win se bez primarni partition neobejdou, ja ozelel 100 mb /boot)
2. nainstalovat win do extended
3. prepsat zpet mbr grubem
4. do menu.lst pridat polozku windows (bootovat je z te jejich primarni partition)
co me ale celkem zarazi je fakt, ze se win bez upozorneni klidne nechaji nainstalovat do extended, ale potom bez cizi pomoci stejne nedokazi nabootovat! soudruzi z "redmondskeho softwaroveho gigantu" (slovy novinek:)) asi nekde udelali chybu...
diky vsem za pomoc!
b
) a ne standardni byty (B
) a ze se nam snazei namluvit, ze se ti podarilo bit rozdelit (m
znamena mili, tedy tisicinu. Nevim o tom, ze by bit bylo mozno rozdelit). A predpona g
neznamena nic.
Z tveho dotazu a naslednych informaci usuzuji, ze nejsi "typicky windowsak", tedy clovek v oblasti IT neznaly.
To jsi vymyslel sam nebo ti nekdo poradil?
ze pro diskovou kapacitu pouzivas bity (b
) a ne standardni byty (B
)
Pismeno B oznacuje bajty (anglicky byte). Jednotka "byty" se pouziva v podnikani v nemovitostech. Pro cloveka znaleho IT vetsinou nebyva problem rozlisit "diskovou kapacitu" a "nemovitosti" :).
jsem dokonce takovy kouzelnik, ze jsem na tech sto tisicin (tedy jednu desetinu) bitu nacpal nekolik kernelu, init ramdisku, stage2 grubu a par drobnosti k tomu;)
Ale vážně. Chápu, že někomu vadí příspěvky psané celé malými písmeny. Stejně tak někomu vadí příspěvky bez diakritiky - jako je ten Tvůj například. Komu vadí, tak ať je nečte, ignoruje nebo - pokud je to silná a vyzrálá osobnost:) - vyrovná se s nimi. Ale ztrácet čas reakcí na ně, dělat ze sebe trdlo které nedokáže z kontextu odhadnout myšlené jednotky a přitom ještě stihnout urážet uživatele Windows... se mi zdá přinejmenším dětinské.
Víťa
Tiskni Sdílej: