Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Mám jmenovanou klávesnici z titulku. Po levé straně je ovládací kolečko a dvě klávesy pro spouštění kancelářských aplikací. Pohyby kolečka emulují klávesy PgUp a PgDn. Stisky kláves pro spouštění kancelářských aplikací a kolečka negenerují žádné události pozorovatelné v xev
, ale /var/log/messages
mi radí, že pomocí setkeycodes e013 a e014 <keycode>
těmto klávesám můžu přiřadit nějaký kód. Takže jsem pro stisknutí kolečka nastavil na Enter příkazem setkeycodes e023 28.
Teď bych navíc potřeboval na zbývající tlačítka namapovat nějaké XF86 symboly, nejlépe XF86Excel
a XF86Word
, ale nějak jsem nepochopil konfiguráky klávesnice pro x11. Poradí mi někdo jak na to?
Jistě, po stisknutí kolečka se "stiskne" Enter. Dál jsem podle stránek namapoval i ty dvě klávesy:
setkeycodes e013 147 setkeycodes e014 148
Ty už generují události v xev
a jsem schopný k nim přiřadit symboly:
xmodmap -e 'keycode 147 = XF86Word' xmodmap -e 'keycode 159 = XF86Excel'
Mezitím se někde keycode 148 přeloží na 159, ve druhém řádku není chyba. Jenže xmodmap upraví jen aktivní rozložení klávesnice a po přepnutí z výchozího (US) do alternativního (CZ) je potřeba modmapovat znovu.
Jenže xmodmap upraví jen aktivní rozložení klávesnice a po přepnutí z výchozího (US) do alternativního (CZ) je potřeba modmapovat znovu.
Mělo by pomoct namapování scancodu na keycody dát do init skriptů a konfiguraci xmodmap uložit do souboru ~/.Xmodmap případně /etc/X11/xinit/.Xmodmap
Nakonec jsem to vyřešil následovně:
1. do startup scriptů jsem přidal:
setkeycodes e023 28 setkeycodes e013 147 setkeycodes e014 148
2. doplnil jsem keykódy do /usr/share/X11/xkb/symbols/inet
(cesta v distribuci openSuSE 11.0), do sekce xkb_symbols "geniuscomfy2"
viz přiložený patch.
key <I13> { [ XF86Word ] }; key <I1F> { [ XF86Excel ] };
3. používám model klávesnice "geniuscomfy2" - setxkbmap -model geniuscomfy2
.
Tiskni
Sdílej: