Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mám jmenovanou klávesnici z titulku. Po levé straně je ovládací kolečko a dvě klávesy pro spouštění kancelářských aplikací. Pohyby kolečka emulují klávesy PgUp a PgDn. Stisky kláves pro spouštění kancelářských aplikací a kolečka negenerují žádné události pozorovatelné v xev
, ale /var/log/messages
mi radí, že pomocí setkeycodes e013 a e014 <keycode>
těmto klávesám můžu přiřadit nějaký kód. Takže jsem pro stisknutí kolečka nastavil na Enter příkazem setkeycodes e023 28.
Teď bych navíc potřeboval na zbývající tlačítka namapovat nějaké XF86 symboly, nejlépe XF86Excel
a XF86Word
, ale nějak jsem nepochopil konfiguráky klávesnice pro x11. Poradí mi někdo jak na to?
Jistě, po stisknutí kolečka se "stiskne" Enter. Dál jsem podle stránek namapoval i ty dvě klávesy:
setkeycodes e013 147 setkeycodes e014 148
Ty už generují události v xev
a jsem schopný k nim přiřadit symboly:
xmodmap -e 'keycode 147 = XF86Word' xmodmap -e 'keycode 159 = XF86Excel'
Mezitím se někde keycode 148 přeloží na 159, ve druhém řádku není chyba. Jenže xmodmap upraví jen aktivní rozložení klávesnice a po přepnutí z výchozího (US) do alternativního (CZ) je potřeba modmapovat znovu.
Jenže xmodmap upraví jen aktivní rozložení klávesnice a po přepnutí z výchozího (US) do alternativního (CZ) je potřeba modmapovat znovu.
Mělo by pomoct namapování scancodu na keycody dát do init skriptů a konfiguraci xmodmap uložit do souboru ~/.Xmodmap případně /etc/X11/xinit/.Xmodmap
Nakonec jsem to vyřešil následovně:
1. do startup scriptů jsem přidal:
setkeycodes e023 28 setkeycodes e013 147 setkeycodes e014 148
2. doplnil jsem keykódy do /usr/share/X11/xkb/symbols/inet
(cesta v distribuci openSuSE 11.0), do sekce xkb_symbols "geniuscomfy2"
viz přiložený patch.
key <I13> { [ XF86Word ] }; key <I1F> { [ XF86Excel ] };
3. používám model klávesnice "geniuscomfy2" - setxkbmap -model geniuscomfy2
.
Tiskni
Sdílej: