Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Dobry den,
poradte mi prosim, jestli tohle poe http://wifi.aspa.cz/pasivni-power-over-ethernet-sada-z58382 muzi pouzit k Ovislinku 5000ap nebo 5460ap. Mezi dam normalni utp kabel. Neodpalim si to? Moc vam dekuju za pripadnou radu.
Ja nevim, jestli nemusi byt ten UTP kabel nejak jinak zapojenej a jestli jsou ty napajeci koncovky kompatibilni s tim adapterem a samotnym ovisem.. no
Ahojte,. Chtel bych se v rychlosti zeptat, jestli se na pouzit 3m pigtail 6 GHz na propojeni anteny a AP na 2,4 GHz?
zarizeni je samozrejme 5 GHz, ale kabely nesou oznaceni 6 GHz...jinak diky
Mate pravdu, kabely jsou dost znaceny jako 6 GHz, protoze se daji DO teto frekvence pouzit.
Ja jsem nedavno resil s Aspou, jestli mam na Ovise pouzit pouzit kabel RSMA-Female nebo male. Proste na internetu je informacni sum, tzn. jednou jsem se dozvedel, ze dirka je RSMA-male a jednou female. Doted jsem se nedozvedel pravdu, jak je to doopravdy. Potreboval jsem tedy RSMA-dirku a na jinem obchode jsem objednal na radu RSMA-Female a ono je opravdu s dirkou. Kamarad na Aspe objednal pigtaily RSMA-mail (taky potreboval dirku ) a opravdu dostal stejne kabely jako, tzn. s dirkou. Tak kde je teda pravda? Vim, je to trochu z jineho soudku, ale kolikrat jsou ty informace lehce zmatene.
Takze Vas zdravi reverzni zena Karlos
Chtel bych se zeptat na neco k tomuhle tematu. Muzu pouzit toto: http://pocitace.swsystems.cz/index.php?action=product_detail&code=NETO8950V8 , bez pouziti splitteru a zapojit UTP s napetim primo do RJ45 portu POE, ktery mam na zarizeni?
Za radu moc dekuju, protoze se to zapojit tak, jak pisu
Samozřejmě, že obecně to neplatí! Zařízení podporující PoE podle IEEE 802.3af s tímhle pseudo-PoE fungovat může, ale rozhodně nemusí. Když vynechám všechny ostatní detaily jako je třeba detekce PD, tak minimálně PoE PD předpokládá na vstupu 48V DC (38V už je podpětí, 65 přepětí - viz IEEE 802.3af). Z toho plyne, že napájení typického PoE PD je tvořeno PoE řadičem následovaným napěťovým regulátorem (regulátory) se vstupním napětím 38 až cca 70V a výstupem (výstupy) pro napájení zařízení (typicky od 1.2V do 3.3V, občas ještě 5 nebo 12V pro analogové části). Takovýto regulátor na 99.9% nebude fungovat se vstupním napětím 5V - úbytek na vedení.
Shrnuto: použití pseudo-PoE z původního dotazu může fungovat, pokud se použije 48V místo 5V a pokud ono napájené zařízení striktně nevyžaduje IEEE 802.3af PS na druhé straně (detekce PD a další).
Diky za odpovedi. Mimochodem, jsem taky Honza, tak se prejmenuju jako Honza-tazatel, aby v tom nebyl zmatek
Tak jeste k tematu. Vzdyt ja vubec tech 5V nechtel pouzit. Proto jsem psal, ze bych tohle pseudo POE pouzil bez toho splitteru a jestli jsem to spravne pochopil, tak by me tam melo jit "presne" tech 48V - nebo se pletu. Jinak draty to snad vyuziva stejne jako IEEE 802.3af...snad
Vzdyt ja vubec tech 5V nechtel pouzit. Proto jsem psal, ze bych tohle pseudo POE pouzil bez toho splitteru a jestli jsem to spravne pochopil, tak by me tam melo jit "presne" tech 48V - nebo se pletu. Jinak draty to snad vyuziva stejne jako IEEE 802.3af...snad
Žádných 48V se tam samo od sebe neobjeví. Tohle "PoE" se skládá ze dvou krabiček a síťového napájecího adaptéru 5V. Na straně například switche, serveru apod. se do jedné krabičky připojí TP kabel a síťový adaptér. Tahle krabička se spojí Cat.5 TP kabelem s druhou krabičkou odkud vede jeden napájecí a jeden TP kabel do napájeného zařízení. Pokud bude napájené zařízení podporovat PoE podle IEEE 802.3af, je pravděpodobné (nikoli jisté), že bude možné vynechat druhou krabičku a připojit propojovací Cat.5 kabel přímo do zařízení. Bude ale nutné nahradit síťový adaptér u první krabičky za zdroj 48V místo původního 5V.
Ještě jedna poznámka. Pokud se jedná o napájené zařízení podle IEEE 802.3at (1000BASE-T a/nebo větší příkon než 802.af), nebude možné tohle pseudo-PoE řešení použít.
Podle me jde po UTP 48V a na konci to splitter (ktery bych nepouzil, oznacil jsem kurzivou niz) transformuje napeti prave na tech 5V. Tzn. pokud bych ho nepouzil, melo by v UTP byt prave tech 48V. Nevim ale, jestli je spravna polarizace a nevim co jeste, aby to zarizeni prezilo...
1. Napájecí adaptér POE-100PR
- Výstup: 48 Vdc, 0.4A
- AC napájecí kabel součástí
2. Základní část POE-100BU
- Vstup: 48Vdc, 0.4A
Porty
- Vstup: RJ-45
- Vstup pro napájení
- Výstup PoE: RJ-45
3. Koncovka POE-105TU
- Výstup 5 Vdc (při 2.4A)
Porty
- Výstup: RJ-45
- Výstup pro napájení
- Vstup PoE: RJ-45
4. Napájecí kabel
- Spojuje výstup z koncovky se vstupem elektrického zařízení
PoE PD podle IEEE 802.3af musí být poměrně blbuvzdorné. Pokud je v Cat.5 kabelu 48V, není co dál řešit a je třeba vyzkoušet jestli to bude fungovat. Prohozené polarity se není třeba obávat, každé normální PoE PD má na vstupu diodový můstek (802.3at dokonce dva).
Tiskni
Sdílej: