V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Mám problém nastavit vyšší frekvenci než 61 Hz - Control Center nabízí pouze tuto jedinou. (Můj CRT monitor AOC model 7Klr, pod win bez pb 85 Hz.) Na to se nedá koukat.
Rovněž rozlišení nabízí jen 640x480 a 800x600.
Nutný nějaký ovladač - kde stáhnout?
Jsem naprostý laik, prosím velmi jednoduše formulované odpovědi. Díky moc komukoli.
Josef
Tady jednoduché odpovědi pro laiky neexistují. Věc je totiž poměrně složitá.
V /etc/X11/xorg.conf v sekci monitor si nastavte správné hodnoty HorizSync a VertRefresh, které zjistíte ze štítku monitoru. Pak se modlete, aby automatika X serveru něco rozumného vypočítala.
Pokud to nebude stačit, bude nutné zadat Modeline ručně. Na její výpočet lze použít nástroj cvt(1), na dočasné vyzkoušení nástroj xrandr(1) a výsledek natrvalo uložit do xorg.conf do sekce Monitor a požadované grafické režimy do sekce Screen.
Vřelý dík za rychlou odpověď....popravdě něčeho takového jsem se obával.
No co, začnu hledat v okolí někoho, kdo mi s tím pomůže a Váš návod bude vodítkem.
Zdravím
JK
Tiskni
Sdílej: