Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Používám graf. kartu Radeon HD3650 a LCD LG 206wtq. Mám problém s ostrostí obrazu- pod windowsama písmo je krásně ostré ale v linuxu je mírně máznuté. Používám ati catalyst 9.2. Můžete mi prosím poradit, jak docílím ostrosti obrazu (s nastavením monitoru nehýbu - win a lin je stejné)
díky
libor
Mate pro zobrazeni nastavene v linuxu nativni rozliseni toho LCD panelu? Pokud je nastavene mensi, tak muze panel, ve snaze prepocitat a roztahnout obraz na celou plochu, tento jakoby rozostrit.
Tomas
Aliasing, hinting, bitmapové písmo. Pokud vím, tak ve Windows XP se standardní písmo uživatelského rozhraní nevyhlazuje, protože si Microsoft dal práci, aby pro tuto konkrétní velikost vypadalo dobře i bez vyhlazení.
Zkopírujte si font z Windows, ujistěte se, že máte v knihovně freetype zakompilovaný patentovaný hinting algoritmus (v binárních polokomerčních distribucích tomu tak není) a v nastavení font-configu si pro toto písmo a velikost vypněte antialiasing.
díky moc, vyzkouším to.
libor
*Anti-aliasing. Pokud máte puštěný compiz, je možné, že se vám to maže vlivem super-samplingu, který dělá AA. Všiml jsem si toho u některých her.
Tiskni
Sdílej: