Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nevím jestli je to na poradnu nebo spíš na blog, ale třeba někdo poradí. Mám trošku problém s WiFi viz výše. Problé spíš morální. Stroj IBM ThinkPad T41 + Ubuntu 9.04 + Atheros AR5212 (miniPCI karta originál pro ThinkPad). Jen poznamenám, že to blbne stejně i na OpenSUSE 11.1 nebo kolik. Při použití ovladače ath5k i Madwifi se jakoby dynamicky mění rychlost připojení uváděná v NetworkManageru (od 1 do 54 Mb/s) a dochází k přerušování spojení na ASUS WL500gP a ukazuje slabý signál i blízko AP (neřešme interference a přebuzení), i když při použití ath5k je to citelnější. Aktuálně v distribuci šířené Wicd si pro jistotu ani neškrtne (nepřipojí se na ASUS, šifrování WEP). A chová se to stejně i na jiných AP. Momentálně jsem tam nahodil win ovladač (od IBM) přes Ndiswrapper, je jakási lepší "citlivost", trvale 54Mb/s a nepadá spojení. Já vím, funguje to, ale... Napadá někoho řešení?
Karta je zapojená na dvě integrované antény, káblíky jsou nepoškozené a připojené podle popisek (main, aux). Karta je sice v notebooku vyměněná, ale je to karta "originál" pro IBM ThinkPad T41 (má patřičné FRU kódy), vytažená z jiného T41.
Co se týká přebuzení a kvality signálu vůbec (vzhledem k onomu ASUS WL500gP), laboroval jsem s vysílacím výkonem ASUSu a vzájemnou polohou NTB a ASUSu, karta má jakoby malou citlivost, Network Manager ukazoval sílu signálu od cca 5% do 40%. Nepřehazoval jsem ovladače, nebyl čas a potřeboval jsem být připojen, takže pouze zkoušeno se "stabilním" Ndiswrapperem. Jak bude chvilka, tak si s tím ještě pohraju.
Koupil jsem nový hadr a nově nainstaloval Ubuntu 9.04 z nějaké Alpha5 či kolik, ovladač ke kartě to dalo ath_pci, potom aktualizace, ovladač nový ath5k_pci, chování podobné, kvalita signálu 30-50%, dynamická zněna datového toku, nepadalo to. Mé drahé přestalo fungovat připojení na eee900A. Připojila se a po pár desítkách sekund se přestaly načítat webové stránky a komunikovat gajim. Po nějaké době se už nepřipojila vůbec. Má tam Ubuntu pro eee 8.04.2.
Po spoustě marných pokusů to rozchodit jsem vypnul WEP šifrování a najednou to u ní jede, u mě to nepadá. Takže problém se šifrováním? Nevím sice kde, jestli v Ubuntu nebo WL-500gP (jeho restartování problém neřešilo), ale problém se neobjevuje. Pokud něco vykoumám, tak to sem hodím.
Tiskni
Sdílej: