Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
zaujimave je, ze vzdy sa to stane v nociNespouští se něco cronem? Nebo nesnaží se ten procesor nějak ACPI uspat, což se mu nepovede?
Zkus něco zkompilovat. Velice dobrý test paměti a CPU je třeba kernel Linuxu nebo něco většího, třeba wine.
Pokud to projde, tak je pes zakopán jinde.
mal som na jednom serveri podobny problem a vysledok z testovani bol ze je vadny procak...
mal som tam quadcore, v logoch som videl ze cpu2 a cpu3 "haluzia"... rekompiloval som kernel s vypnutym SMP, takze sa "pouzivalo" len cpu0 a problem zmizol... a druhy test spocival vo vymeneni cpu za iny :)
bez dump-u mozes len tipovat ze kde "asi" moze byt problem .. prekompiluj si kernel s podporou crash dumpu .. po crashi budes moc skumat co sa stalo .. s downtime na nabootovanie noveho kernelu asi problem mat nebudes, kedze sa to rebootuje tak raz za tyzden same :)
sorry za formatovanie, nejaky blud
skor naopak - teraz hladas v kope sena .. nemas nic solidne co by ti napovedalo v com je problem .. dump je zaklad .. google ti poradi ako postupovat pri analyze crashu a pripadne ta nakopne potom dalej..
inak si nespomenul - vidis dovod rebootu v logu ? (reboot after panic alebo pod. )
Skús podtaktovať procesor(y). Buď cez cpuspeed, alebo lepšie v biose.
Alebo vybrať ten prvý a nechať len ten druhý. A naopak.
Ja som raz mal podobný prípad - ale to bolo v čase 1GHz procesorov. Podtaktoval som ho na 800 MHz v biose a bežal bez problémov.
Tiskni
Sdílej: