Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Společnost Meta ve spolupráci se společností Oakley oznámila řadu chytrých brýlí Oakley. První Oakley Meta HSTN si lze předobjednat za 499 dolarů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyjádřilo podporu předložení projektu AI Gigafactory CZ, který do veřejné konzultace Evropské komise zaslala společnost České Radiokomunikace (CRA) v rámci iniciativy Project AIGF CZ. Jde o významný krok k rozvoji výpočetní infrastruktury pro umělou inteligenci (AI), která je prioritou resortu. Projekt je v souladu s cíli Národní strategie umělé inteligence ČR 2030 a je již součástí návrhu
… více »Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 154 (pdf). S podtitulem Automatizace domácnosti.
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který prodlužuje lhůtu pro prodej amerických aktiv aplikace TikTok vlastněné čínskou společností ByteDance do amerických rukou o dalších 90 dnů. Americký Kongres loni v dubnu kvůli bezpečnostním obavám přijal zákon, podle kterého měl vstoupit v platnost zákaz sítě TikTok v USA v případě, že se prodej neuskuteční do 19. ledna. Trump však v lednu lhůtu pro prodej prodloužil o 75 dnů. V dubnu pak přikročil k prodloužení o dalších 75 dnů, lhůta tak měla vypršet dnešním dnem.
Microsoft hodlá zrušit další tisíce pracovních míst, a to především v obchodních odděleních. Předchozí kolo propouštění se uskutečnilo v květnu a dotklo se 6000 zaměstnanců. Vedení firmy již dříve upozornilo, že vzhledem k rozsáhlým investicím do umělé inteligence (AI) se bude snažit omezovat výdaje v jiných oblastech.
Situace: domácí síť, drátovaná i bezdrátová. Součásti: několik počítačů, IP telefon (SIP), routeroserver ze starého počítače.
Teď bych rád rozdělil role routeru a serveru. Routování bych rád svěřil nějaké krabičce, co bude mít/umět:
Naopak to nemusí umět DNS cache, tiskový server a další věci, co zastane lépe samostatný server.
Doporučuji některý router od Linksys nebo Asus + OpenWRT firmware...
Jinak, jako router doporučuji Linksys WRT54GL.
Ohledně firmware - pokud nechcete nastavovat router ručně přes ssh a chcete mít out-of-box funkční router, mrkněte na DD-WRT. Navíc podle toho, co jsem slyšel, na něm jde ipv6 tunel nastavit v web gui na pár kliknutí...
Jeden z důvodů pro změnu je zvednutí spolehlivosti* a správa základního prvku sítě stylem "nainstaluj a zapomeň". Jak jsou na tom v těchto ohledech OpenWRTí krabičky?
* v routeroserveru jsou dva disky kompletně zrcadlené skrz RAID 1. Před týdnem jeden z nich odešel takovým způsobem, že se běh počítače zastavil a LiLo pak nezvládlo nabootovat. Sice bylo vyměněno z GRUB, ale stín pochybnosti zůstává. Obzvlášť proto, že k jakýmkoliv dřívějším závadám (byť ne tak závažným) došlo, když jsem byl někde pryč a neměl jsem dostupný internet...Já mám s OpenWRT jen ty nejlepší zkušenosti...
Sice jsou ze začátku trošku složitější na nastavení (co mi chybí je kvalitní dokumentace pokročilejších funkcí typu ipv6 - člověk většinou něco vygoogluje, ale hodila by se oficiální dokumentace - oficiální wiki tyto "howtos" většinou poskytuje, nicméně buď pro starší verze nebo nejsou kompletní), občas člověk narazí na nějaký bug, nicméně, když se to už nastaví, funguje to spolehlivě (např. já do nastavení svého routeru nehrabal už asi půl roku a ani pro to nemám důvod)...
ps. Jinak, doporučuji sáhnout po starší verzi 7.09, nová verze ještě nemá všechny bugy vychytané a například mě instalace qos spolehlivě zhodila celý router (pomohl jen reinstall - systém odmítl komunikovat po síti, restarty nepomohly).
...a nebo jen "nějaké lepší" AP + ten starý počítač, který tohle všechno jistě zvládne
Pardon, nepřečetl jsem si "zadání" pozorně. Beru zpět.
Tiskni
Sdílej: