ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Situace: domácí síť, drátovaná i bezdrátová. Součásti: několik počítačů, IP telefon (SIP), routeroserver ze starého počítače.
Teď bych rád rozdělil role routeru a serveru. Routování bych rád svěřil nějaké krabičce, co bude mít/umět:
Naopak to nemusí umět DNS cache, tiskový server a další věci, co zastane lépe samostatný server.
Doporučuji některý router od Linksys nebo Asus + OpenWRT firmware...
Jinak, jako router doporučuji Linksys WRT54GL.
Ohledně firmware - pokud nechcete nastavovat router ručně přes ssh a chcete mít out-of-box funkční router, mrkněte na DD-WRT. Navíc podle toho, co jsem slyšel, na něm jde ipv6 tunel nastavit v web gui na pár kliknutí...
Jeden z důvodů pro změnu je zvednutí spolehlivosti* a správa základního prvku sítě stylem "nainstaluj a zapomeň". Jak jsou na tom v těchto ohledech OpenWRTí krabičky?
* v routeroserveru jsou dva disky kompletně zrcadlené skrz RAID 1. Před týdnem jeden z nich odešel takovým způsobem, že se běh počítače zastavil a LiLo pak nezvládlo nabootovat. Sice bylo vyměněno z GRUB, ale stín pochybnosti zůstává. Obzvlášť proto, že k jakýmkoliv dřívějším závadám (byť ne tak závažným) došlo, když jsem byl někde pryč a neměl jsem dostupný internet...Já mám s OpenWRT jen ty nejlepší zkušenosti...
Sice jsou ze začátku trošku složitější na nastavení (co mi chybí je kvalitní dokumentace pokročilejších funkcí typu ipv6 - člověk většinou něco vygoogluje, ale hodila by se oficiální dokumentace - oficiální wiki tyto "howtos" většinou poskytuje, nicméně buď pro starší verze nebo nejsou kompletní), občas člověk narazí na nějaký bug, nicméně, když se to už nastaví, funguje to spolehlivě (např. já do nastavení svého routeru nehrabal už asi půl roku a ani pro to nemám důvod)...
ps. Jinak, doporučuji sáhnout po starší verzi 7.09, nová verze ještě nemá všechny bugy vychytané a například mě instalace qos spolehlivě zhodila celý router (pomohl jen reinstall - systém odmítl komunikovat po síti, restarty nepomohly).
...a nebo jen "nějaké lepší" AP + ten starý počítač, který tohle všechno jistě zvládne
Pardon, nepřečetl jsem si "zadání" pozorně. Beru zpět.
Tiskni
Sdílej: