Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 5.20. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (13.0.4) a Thunderbird (115.5), opravuje několik chyb.
Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Zdravim, nevite nekdo, jakym principem jsou telekomunikacni site zabezpeceny proti odposlouchavani ve vsech fazich prenosu ( ucastnik-mistni ustredna, ustredna- ustredna). Mam na mysli pevne site.
Myslim jak je zabezpecen prenos digitalniho signalu napriklad mezi ustrednami proti odposlechu treti osobou. Zda-li se da napr. PCMka nejak paralelne vyhodnotit. Ptam se pouze ze zvedavosti a ujasneni nekterych principu :o)
No, optika alespoň "nějak" zabezpečená je, tu snad nelze odposlouchávat bez přerušení vodiče, takže odposlech nejde udělat úplně nepozorovaně
Doporucuji nastudovat pojmy jako numericka apertura, singlemode, multimode, polomer ohybu vlakna, mezni uhel odrazu.
U kazdeho vlakna plati, ze pri urcitem polomeru uhybu dochazi k castecnemu lomu, kdy cast signalu projde vlaknem dal a cast se vyzari ven z vlakna. Toto mam i odzkouseno v laboratornich podminkach. Osobne mam za to, ze odposlech optickeho vlakna lze udelat vice nepozorovane nez odposlech analogu.
Tohle je tady naprosto mimo mísu.
Pokud jde o analogové nebo ISDN spojení mezi účastníkem a ústřednou, tak žádné. V ostatních případech (H.323, ISUP, SIP/RTP), tak záleží na tom, jak jsou zařízení nakonfigurována (ale obecně je jednodušší a tedy levnější nic nešifrovat, takže se o to nikdo nestará). Mezi ústřednami je dnes spojení přenášeno IP sítí (někde možná ještě ATM). Tak pak záleží na tom, jak si to operátor nastaví.
Jedna se o to, jestli lze odposlouchavat napriklad digitalni signal, pouzivam-li ISDN koncove zarizeni. Tedy na strana pristupove site.
Digitální signál lze odposlouchávat „snáze“, protože pokud neutlumíte signál pod schopnosti příjemce, tak se odposlech u příjemce neprojeví (protože u digitálu buď signál je, nebo není).
Naopak u analogu se odposlech projeví snížením napětí, tedy i výkonu signálu a tedy i hlasitostí zvuku. Kromě toho do něj můžete zanést ruchy, které mohou být slyšet.
U digitálního signálu je akorát složitější aparatura na dekódování signálu, protože je složitější samotný protokol a i regulérní zařízení. Takže není tak snadné přestavět regulérní zařízení na zařízení odposlouchávací. Ale signál samotný se kopírovat dá.
To máte jako s mobilem. Dokud se používaly analogové NMT sítě, tak si stačilo naladit rádio a mohl jste poslouchat. S GSM už musíte mít GSM modul, který je schopen pasivního provozu (něco jako u WiFi režim monitor) a navíc kvůli šifrování musíte být schopen odposlechnout celou relaci (možná i přihlášení telefonu), abyste jej dokázal prolomit.
Nicméně protože se jedná o digitální protokol, tak není problém signál na linkové vrstvě zkopírovat a pak ex poste analyzovat softwarově. Zkuste se zeptat Googlu na „ISDN stack“.
Tiskni
Sdílej: