OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravim, nevite nekdo, jakym principem jsou telekomunikacni site zabezpeceny proti odposlouchavani ve vsech fazich prenosu ( ucastnik-mistni ustredna, ustredna- ustredna). Mam na mysli pevne site.
Myslim jak je zabezpecen prenos digitalniho signalu napriklad mezi ustrednami proti odposlechu treti osobou. Zda-li se da napr. PCMka nejak paralelne vyhodnotit. Ptam se pouze ze zvedavosti a ujasneni nekterych principu :o)
No, optika alespoň "nějak" zabezpečená je, tu snad nelze odposlouchávat bez přerušení vodiče, takže odposlech nejde udělat úplně nepozorovaně
Doporucuji nastudovat pojmy jako numericka apertura, singlemode, multimode, polomer ohybu vlakna, mezni uhel odrazu.
U kazdeho vlakna plati, ze pri urcitem polomeru uhybu dochazi k castecnemu lomu, kdy cast signalu projde vlaknem dal a cast se vyzari ven z vlakna. Toto mam i odzkouseno v laboratornich podminkach. Osobne mam za to, ze odposlech optickeho vlakna lze udelat vice nepozorovane nez odposlech analogu.
Tohle je tady naprosto mimo mísu.
Pokud jde o analogové nebo ISDN spojení mezi účastníkem a ústřednou, tak žádné. V ostatních případech (H.323, ISUP, SIP/RTP), tak záleží na tom, jak jsou zařízení nakonfigurována (ale obecně je jednodušší a tedy levnější nic nešifrovat, takže se o to nikdo nestará). Mezi ústřednami je dnes spojení přenášeno IP sítí (někde možná ještě ATM). Tak pak záleží na tom, jak si to operátor nastaví.
Jedna se o to, jestli lze odposlouchavat napriklad digitalni signal, pouzivam-li ISDN koncove zarizeni. Tedy na strana pristupove site.
Digitální signál lze odposlouchávat „snáze“, protože pokud neutlumíte signál pod schopnosti příjemce, tak se odposlech u příjemce neprojeví (protože u digitálu buď signál je, nebo není).
Naopak u analogu se odposlech projeví snížením napětí, tedy i výkonu signálu a tedy i hlasitostí zvuku. Kromě toho do něj můžete zanést ruchy, které mohou být slyšet.
U digitálního signálu je akorát složitější aparatura na dekódování signálu, protože je složitější samotný protokol a i regulérní zařízení. Takže není tak snadné přestavět regulérní zařízení na zařízení odposlouchávací. Ale signál samotný se kopírovat dá.
To máte jako s mobilem. Dokud se používaly analogové NMT sítě, tak si stačilo naladit rádio a mohl jste poslouchat. S GSM už musíte mít GSM modul, který je schopen pasivního provozu (něco jako u WiFi režim monitor) a navíc kvůli šifrování musíte být schopen odposlechnout celou relaci (možná i přihlášení telefonu), abyste jej dokázal prolomit.
Nicméně protože se jedná o digitální protokol, tak není problém signál na linkové vrstvě zkopírovat a pak ex poste analyzovat softwarově. Zkuste se zeptat Googlu na „ISDN stack“.
Tiskni
Sdílej: