Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Ahoj,
chcel by som kupit webkameru a bolo by fajn keby fungovala pod linuxom. Pozeral som sa po internete (napr. na HW abclinuxu, aj na http://mxhaard.free.fr/spca5xx.html) a moje zistenie je, maloco z toho, co je na zoznamoch kompatibilneho zariadenia je v sucasnosti v predaji.
Teraz neviem, ci kompatibilneho je toho az tak malo, alebo vyrobcovia vymysleli novu generaciu webkamier a vsetko premenovali, alebo neviem pouzivat vyhladavaci engine.
Prosim neukamenujte mna a len napiste, co Vam spolahlivo bezi na aktualnom jadre a da sa to este kupit za rozumny peniaz:)
Dakujem,
Jozef
#define lacina
Dakujem, taketo odpovede potrebujem. Ked clovek pozera na ten zoznam hardware a pozera po eshopoch a rucne robi join, tak to dava zabrat.
Ten logitech vyzera ako celkom dobry tip. Ma este niekto iny nieco chodive pricapnute na monitore/polozene na stole?
A lacina, no do 400 CZK by bola super, do 600 znesitelne a viac za kameru do skype asi nie...
lsusb
Bus 001 Device 019: ID 046d:09a4 Logitech, Inc.
tak me napada, jestli cinani neudelali nejaku zmenu smerem k levnejsimu cipu.
lsusb
Bus 001 Device 002: ID 046d:09a4 Logitech, Inc. QuickCam E 3500
a provozuju jí za pomoci modulů uvcvideo snd_usb_audio snd_usb_lib
. Jádro 2.6.29.5, ale ovladač by měl být v jádře od verze 2.6.26
Tiskni Sdílej: