Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
nainstaloval jsem Mandriva 2009.1 pwp, vse funguje jak ma, az na zvuk, ten je potichu skoro neni slyset, v alsamixeru mam vse naplno, nastaveni mam stejne jako v 2009 a tam jde zvuk bez problemu, zkousel jsem ruzne menit nastaveni mode
protoze kdyz tam nic neni tak zvuk neni syset vubec, zacal "fungovat " az kdyz jsem ho nastavil na mode=
hp
nebo mode=
rev
. Vypinal jsem i pulse, ale je to porad stejne zvuk je slyset jen ze sluchatek a jeste strasne potichu :o(. Dekuji predem za kazdou radu
Mne v ubuntu 9.04 pomohlo upgrade ovladačov alsa z 1.0.18 na verziu 1.0.20 Pred zmenou zvuk ani nepípol.Našiel som to niekde na fóre.Samozrejme už neviem kde.
How to Upgrade to ALSA 1.0.20
1. Upgrading ALSA needs compiling so the first thing we need to do is install the necessary tools to compile along with the kernel headers. Open a terminal and paste the following 2 commands:
sudo apt-get -y install build-essential ncurses-dev gettext xmlto
sudo apt-get -y install linux-headers-`uname -r`
2. Use the terminal to navigate to your home folder and download the ALSA files:
cd ~
wget ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/alsa-driver-1.0.20.tar.bz2
wget ftp://ftp.alsa-project.org/pub/lib/alsa-lib-1.0.20.tar.bz2
wget ftp://ftp.alsa-project.org/pub/utils/alsa-utils-1.0.20.tar.bz2
3. Creating the necessary folders and unpack the downloaded ALSA packages. Open a terminal and paste the following commands:
sudo mkdir -p /usr/src/alsa
cd /usr/src/alsa
sudo cp ~/alsa* .
and then, to unpack:
sudo tar xjf alsa-driver*
sudo tar xjf alsa-lib*
sudo tar xjf alsa-utils*
4. Now we can start compiling each component:
a) alsa-driver:
cd alsa-driver*
sudo ./configure
sudo make
sudo make install
b) alsa-lib:
cd ../alsa-lib*
sudo ./configure
sudo make
sudo make install
c) alsa-utils:
cd ../alsa-utils*
sudo ./configure
sudo make
sudo make install
5. Now you may want to removed the downloaded ALSA files, as they are not needed anymore:
rm -f ~/alsa-driver*
rm -f ~/alsa-lib*
rm -f ~/alsa-utils*
That's it! You now need to restart your computer and after doing so, your computer should have ALSA 1.0.20 installed. Again, you can verify this by running the following command in a terminal:
cat /proc/asound/version
Also, you may want to change your sound settings to Alsa ( System –> Preferences -> Sound, change auto detect to ALSA)
Kto dal otázku, vie že je to notebook .A ty, keď sa nudíš si si to mohol nájsť na nete.Linuxáci su predsa ako dobre viem aj z vlastných skúseností bez internetu totálne hotoví.(Inak som sezónny linuxák ,vždy keď ma tento "kvalitný" systém naserie tak ho vyhodím z compu a keď sa ukludním , tak s ním zasa začnem ten dopredu prehraný boj. Linux je hra, ktorú bežný user asi ani nemôže vyhrať. A Widláci sa usmievajú a usmievajú...
[petr@nt /etc/modprobe.d]$ cat /etc/modprobe.d/sound.conf options snd-hda-intel model=laptopJinak už dlouho používám linux na všech PC a windows mám pouze na hry.
Tiskni
Sdílej: