Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Zdravim,
mam linux ( Mandriva 2007, 2.6.17-5mdv, 32bit ) na serveru, linux pres 2 roky bezel naprosto bez problemu. Ale v poslednich 14dnech stroj z naprosto neznameho duvodu vytuhne, pomuze jen restart nasledne nekolik dni bezi stroj opet v poradku.
V logu vidim, ze se normalne provadeji sluzby, ktere to dela a pak zde je dira az do rebootu a ani tuk.
Zkousel jsme delat memtest86+, ten rika, ze pamet je OK. Nainstaloval jsem balik stress a trochu to potrapil, ale stroj to bez problemu prezil.
HW:
Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz, 1GB RAM, a polo-hw nic moc radic raidu FastTrak TX2300, 4portova sitovka D-Link
Neporadil by nekdo co s tim nebo kde hledat dale? Myslite, ze je to HW(desce)?
badblocks -nvv /dev/XXX -o badblocks.logJinak vytuhne, že ho musíš natvrdo restartartovat? Nereaguje klávesnice, prostě nic? Ani třeba ssh aj. služby?
Graficke prostredi ne, jen textova konsole 80x25.
Server stuhne, klavesnice reague, ale to je tak vsechno, umrou vsechny sluzby, je nutny fyzicky pristup k serveru, pritom k konzoli jen blika cursor login a prompt(lognout vsak se nelze, nic to nedela) a zadny vypis kernelu ani dalsi info...
Badblocks zkusim...
Nejspis problem s radicem disku. Muzes tam zkusit dat treba jen jeden disk bez raidu (nebo 2 v SW raidu)? S Fastrak radici byly casto takovehle zahadne problemy.
Bez tohoto popisu bych tipoval uschlé kondíky okolo VRM, ale pokud fakt reaguje klávesnice aspoň na NumLock, tak je to možná opravdu vytuhlé v čekání na disky. Možná by něco zajímavého zjevil "magic SysRq key", možná taky ne.
Ten FastTrak používá jaký ovladač? Originál od Promise (binary blob), nebo open-source (včetně OpenSource ovladače pro Promise RAID), nebo open-source a ten RAID je linuxový nativní soft-RAID?
Asi bych ty disky zkusil připojit na normální IDE řadič, nabootovat z nějakého live CD a trochu je proklepnout přes smartctl, "dd if´=/dev/hda of=/dev/null bs=4096" apod. I pokud se nic nenajde, tak jako trochu systematické opatření bych navrhl nabootovat server ještě z Promisu, zazálohovat data, předělat ten RAID na linuxový nativní a nahrát data zpátky ze zálohy.
Hmm... pro zajímavost, co je to za filesystém? Jednu dobu jsem dokázal reprodukovatelně dostat Ext3 do tohoto stavu benchmarkem "bonnie++2", konkrétně ten zátuh generovala fáze "vytváření a rušení adresářů"
Tiskni
Sdílej: