Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Zdravim,
mam linux ( Mandriva 2007, 2.6.17-5mdv, 32bit ) na serveru, linux pres 2 roky bezel naprosto bez problemu. Ale v poslednich 14dnech stroj z naprosto neznameho duvodu vytuhne, pomuze jen restart nasledne nekolik dni bezi stroj opet v poradku.
V logu vidim, ze se normalne provadeji sluzby, ktere to dela a pak zde je dira az do rebootu a ani tuk.
Zkousel jsme delat memtest86+, ten rika, ze pamet je OK. Nainstaloval jsem balik stress a trochu to potrapil, ale stroj to bez problemu prezil.
HW:
Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz, 1GB RAM, a polo-hw nic moc radic raidu FastTrak TX2300, 4portova sitovka D-Link
Neporadil by nekdo co s tim nebo kde hledat dale? Myslite, ze je to HW(desce)?
badblocks -nvv /dev/XXX -o badblocks.logJinak vytuhne, že ho musíš natvrdo restartartovat? Nereaguje klávesnice, prostě nic? Ani třeba ssh aj. služby?
Graficke prostredi ne, jen textova konsole 80x25.
Server stuhne, klavesnice reague, ale to je tak vsechno, umrou vsechny sluzby, je nutny fyzicky pristup k serveru, pritom k konzoli jen blika cursor login a prompt(lognout vsak se nelze, nic to nedela) a zadny vypis kernelu ani dalsi info...
Badblocks zkusim...
Nejspis problem s radicem disku. Muzes tam zkusit dat treba jen jeden disk bez raidu (nebo 2 v SW raidu)? S Fastrak radici byly casto takovehle zahadne problemy.
Bez tohoto popisu bych tipoval uschlé kondíky okolo VRM, ale pokud fakt reaguje klávesnice aspoň na NumLock, tak je to možná opravdu vytuhlé v čekání na disky. Možná by něco zajímavého zjevil "magic SysRq key", možná taky ne.
Ten FastTrak používá jaký ovladač? Originál od Promise (binary blob), nebo open-source (včetně OpenSource ovladače pro Promise RAID), nebo open-source a ten RAID je linuxový nativní soft-RAID?
Asi bych ty disky zkusil připojit na normální IDE řadič, nabootovat z nějakého live CD a trochu je proklepnout přes smartctl, "dd if´=/dev/hda of=/dev/null bs=4096" apod. I pokud se nic nenajde, tak jako trochu systematické opatření bych navrhl nabootovat server ještě z Promisu, zazálohovat data, předělat ten RAID na linuxový nativní a nahrát data zpátky ze zálohy.
Hmm... pro zajímavost, co je to za filesystém? Jednu dobu jsem dokázal reprodukovatelně dostat Ext3 do tohoto stavu benchmarkem "bonnie++2", konkrétně ten zátuh generovala fáze "vytváření a rušení adresářů"
Tiskni
Sdílej: