V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Zdravim,
mam linux ( Mandriva 2007, 2.6.17-5mdv, 32bit ) na serveru, linux pres 2 roky bezel naprosto bez problemu. Ale v poslednich 14dnech stroj z naprosto neznameho duvodu vytuhne, pomuze jen restart nasledne nekolik dni bezi stroj opet v poradku.
V logu vidim, ze se normalne provadeji sluzby, ktere to dela a pak zde je dira az do rebootu a ani tuk.
Zkousel jsme delat memtest86+, ten rika, ze pamet je OK. Nainstaloval jsem balik stress a trochu to potrapil, ale stroj to bez problemu prezil.
HW:
Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz, 1GB RAM, a polo-hw nic moc radic raidu FastTrak TX2300, 4portova sitovka D-Link
Neporadil by nekdo co s tim nebo kde hledat dale? Myslite, ze je to HW(desce)?
badblocks -nvv /dev/XXX -o badblocks.logJinak vytuhne, že ho musíš natvrdo restartartovat? Nereaguje klávesnice, prostě nic? Ani třeba ssh aj. služby?
Graficke prostredi ne, jen textova konsole 80x25.
Server stuhne, klavesnice reague, ale to je tak vsechno, umrou vsechny sluzby, je nutny fyzicky pristup k serveru, pritom k konzoli jen blika cursor login a prompt(lognout vsak se nelze, nic to nedela) a zadny vypis kernelu ani dalsi info...
Badblocks zkusim...
Nejspis problem s radicem disku. Muzes tam zkusit dat treba jen jeden disk bez raidu (nebo 2 v SW raidu)? S Fastrak radici byly casto takovehle zahadne problemy.
Bez tohoto popisu bych tipoval uschlé kondíky okolo VRM, ale pokud fakt reaguje klávesnice aspoň na NumLock, tak je to možná opravdu vytuhlé v čekání na disky. Možná by něco zajímavého zjevil "magic SysRq key", možná taky ne.
Ten FastTrak používá jaký ovladač? Originál od Promise (binary blob), nebo open-source (včetně OpenSource ovladače pro Promise RAID), nebo open-source a ten RAID je linuxový nativní soft-RAID?
Asi bych ty disky zkusil připojit na normální IDE řadič, nabootovat z nějakého live CD a trochu je proklepnout přes smartctl, "dd if´=/dev/hda of=/dev/null bs=4096" apod. I pokud se nic nenajde, tak jako trochu systematické opatření bych navrhl nabootovat server ještě z Promisu, zazálohovat data, předělat ten RAID na linuxový nativní a nahrát data zpátky ze zálohy.
Hmm... pro zajímavost, co je to za filesystém? Jednu dobu jsem dokázal reprodukovatelně dostat Ext3 do tohoto stavu benchmarkem "bonnie++2", konkrétně ten zátuh generovala fáze "vytváření a rušení adresářů"
Tiskni
Sdílej: