T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Zdravím,
rád bych si koupil netbook - bez windows, s SSD (16 GB stačí), s novým Atomem N280 a výdrží baterek 4 a více hodin. Tyhle požadavky se ale zdají být nesplnitelné. Víte o nějakém? Když jsem se ptal v e-shopu, tak mi odepsali, že bych si jedině musel nějaký vybrat a zaplatit si navíc ještě ten SSD disk. (vypadá to, že je snažší odstranit kus hardware než software)
Původně jsem si říkal, že bych si třeba koupil Asus EEE T91, www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/267752
jenže výkon a kompatibilita s linuxem prý nic moc.
Koupit bych ho potřeboval tak někdy do konce září, abych ho pak mohl používat ve škole.
Děkuji předem za každou použitelnou radu.
Počítám s tím, že budu muset třeba koupit trochu jiný netbook a pak tam buďto dát ten disk, nebo vrátit widle (to by byla kovbojka :)), rozlišení by mi stačilo 1024x600, disk taky nemusí být extra velký - programy se systémem zaberou tak 4 GB a do zbytku šoupnu trochu hudby, trochu videa, nějakou tu knížku (proto jsem uvažoval o T91, na té by se četly dobře), nic extra náročného, chci spíš, aby byl odolný proti otřesům a zticha. Paměť bych taky raději 2 GB, takoví Netbeans, Openoffice a Firefox si na ní pěkně smlsnou :) Rád bych tam ale ten čipset s N280, protože prý ještě trochu víc šetří energii a míň se zahřívá a na tom mi docela záleží.
Rád bych tam ale ten čipset s N280, protože prý ještě trochu víc šetří energii a míň se zahřívá a na tom mi docela záleží.
Není pravda. Je výkonnější, ale spotřeba je vyšší.
Mam ASUS EEE900A: Atom N280, 16GB SSD 4 clankova bateree. Bez zaple WIFI vydri zruba tech 4hodiny. S 6 clankovou baterkou by mel vyderzet dil nez 4 godiny is zaplou WIFI.
Tak nakonec Dell Latitude 2100, dal se koupit v ČR i s Linuxem a s lepší výbavou.
Tiskni
Sdílej: