sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Marne se snažím najít v e-schopech PCI sítovou kartu která by mela pxe bootrom, vetsinou mají jen slot na tuto romku ale s romkou jsem zádnou nevidel. Prosim vas jestli by jste me nerekli název nejakého kousku který podporuje PXE boot. Chtel bych udelat ze starsich kousku zeleza diskless stanice. diky
Co se tejka realtek 8139 tech bych mel par mit ale co se tejka epromky tak nevim ktera by tam jaksi pasovala? a ktomu dumpu njake jsem nasel ale nevim nevim kouknu se zitra a hodim sem link na ty image., ale fakt netusim jestli by to bylo funkcni a proto se ptam
Diky za alespon nrjakou nadeji s 8139tko
Na PXE boot můžeš použít eprom nebo eeprom o kapacitě 32 nebo 64kB. Jsou to ty s označením 27256 (27C256) nebo 27512 (27C512). Dají se vybrakovat třeba ze starých základních desek PC, tam jsou většinou v soklu a je v nich BIOS pro desku. Image bootrom se použije z projektu ETHERBOOT, jsou tam k dispozici obrazy k velké většině síťových karet. Také musíš kartu nastavit programem RSET8139.EXE tak, aby tu epromku viděla. Pak ti to bude přes TFTP a DHCP server bootovat.
Pokud si nějaké eprom seženeš, tak za drobný peníz jsem schopen ti je naprogramovat. A napiš označení těch síťovek.
Domnívám se, že 27Cxx nemá smysl bufetit, protože nejdou smazat (leda horským sluncem, ale to musí mít okénko, což často nemají). Čili prakticky se jedná o "write once" paměti. V GM jsou podle mého dost drahé, pokud je vůbec správný typ k dostání. Totéž ohledně ceny a nedostupnosti platí pro 28Cxx (nekompatibilní pinout) nebo 29Cxx (flash).
EEPROM patice na síťovkách RTL jsou typicky DIP28, někdy je připraven footprint DIP32, ale osazena DIP28 patice. Přitom jsou použitelné a relativně dostupné flashky jako třeba 29C010, které mají patici právě DIP32. Nejlepší je podle mého vybufetit někde třeba 29C010 z prastarého motherboardu (128 kB BIOS Flash) a na síťovku přiletovat navíc jednu nožičku (dutinku) z precizní DILové patice (v GM asi za dvě koruny) pro pin 32 = +5V napájení. Plus to předpokládá, že máte k dispozici programátor na tyhle flashky - zvládne to IMO jakýkoli univerzální Elnec i bez přídavných redukcí.
Pokud máte na síťovce patici PLCC32, tak s tou nemám zkušenosti
Pár poznámek ohledně Etherboot/Rom-o-matic:
- do externích ROMek pasuje formát ZROM.
- těžko říct, k čemu je ZPXE, snad jako embedded option ROMka do BIOSu.
- image Etherbootu je velký 32k. Pokud je ROMka (šváb) větší než 32k, např. 64k, může být potřeba nahrát image pouze do prvních 32k, nebo pouze do druhých 32k, nebo zopakovat do prvních i druhých 32k (Realtek 8139).
- pokud chcete namísto 27C256 (DIP28) použít třeba 29C010 (DIP32), tak si odvoďte úroveň na vyšších adresních pinech => spočítejte, do kterého adresního okna o velikosti 32k bude síťovka vidět. Dost možná to nebude od nuly. Nejjednodušší je, prostě zopakovat 32k obraz Nkrát do celého adresního prostoru flashového švába. A zařiďte, aby pin 32 použitého švába dostal napájecí napětí.
- vyhovující je rychlost ROMky až -150 resp. -15 (=150 ns) nebo samozřejmě prakticky cokoli rychlejšího.
Anebo si utrhněte od úst nějakých 700 Kč a kupte si nejlevnějšího Intela s bootROMkou: http://e-shop.asbis.cz/?cls=stoitem&stiid=28954 ...a máte po všech stránkách vystaráno.
Hm, nejsou některé 27C* mazatelné UV zářením?
Všechny eprom s okénkem se dají smazat UV zářením. Třeba horským sluníčkem (ale bez zapnutého infra) nebo rtuťovou pouliční výbojkou 250W - tam je třeba odstranit baňku. Ze vzdálenosti cca 30 cm se doba smazání pohybuje od 1/4 do 1/2 hod. Pak je nutné zkontrolovat smazání v programátoru a eventuelně opakovat ozáření. Takto jsem jich smazal několik desítek a všechny se daly znovu naprogramovat. Během osvícení se nekoukat do výbojky!!! Hrozí poškození očí (zánět spojivek atd.)!!!
Ano, jsou - ty, které mají okénko. Potíž je, že většina 27Cxx co jsem viděl v různém hardwaru okénko nemají.
Ani pod nálepkou? :=)
Malá oprava - projekt se jmenuje rom-o-matic.net.
rom-o-matic.net je klikací generátor imagí pro projekt etherboot resp. novým jménem gPXE (etherboot.org). Pokud nechcete stáhnout a kompilovat zdrojáky, použijete rom-o-matic.net
Po bazarech se dají sehnat karty 3com v ceně cca 100.- Kč. Konkrétně třeba 3c905cx a ty mají BOOTPXE image už na vestavěné eprom.
Souhlas.
Je potřeba si zkontrolovat, že tam ta bootromka fakt je. Na novějších inkarnacích 3c905 ta flashka bývá v pouzdru PLCC32 (tuším), šváb jak nehet na ruce a vývody kolem dokola (9,7,9,7) - tj. druhý velký šváb vedle samotného síťového řadiče (pak je tam ještě u RJčka signálové trafo). Občas dostanete do ruky starší kousek, který má jenom prázdnou patici DIL32, nebo flashku má, ale v ní RPL bootROM kód (ne PXE). Pokud má ten ROM šváb v partnumberu 29něco nebo 49něco, třeba tady koukám na Atmel AT49BV512, tak je to flashka a jde flashnout softwarově přímo v kompu. Flashovat bootROMky v síťovkách 3com umí například i linuxový flashrom (= bye bye staré DOSové bugy). Stará 3comka s DIL32 paticí se díky flashromu dá použít jako programátor flashek Nicméně jsem teďka zrovna zkusil poslední verze Etherbootu a gPXE, a nějak mi to tuhlo dva kompy co jsem zkusil. Etherboot se dokonce i ohlásil, ale pak padl na tlamu při pokusu o vlastní boot. Možná to souvisí s tímhle:
http://www.han.de/~gero/netboot/archive/msg02158.html
(Ten příspěvek se týká ještě staršího a nyní polomrtvého projektu NetBoot. Zkusil jsem to i s Etherbootem/gPXE a nezabralo to.)
Nakonec jsem stáhl originální 3com MBA (Managed Boot Agent) ve verzi 4.30, univerzální pro celou rodinu 3c90x, nahrál jsem si podadresář UPDATE na DOSovou bootovačku, spustil jsem "mbaflash.exe", a světe div se, po dalším rebootu mi počítač nastartoval s novou bootROMkou přes PXE :-) Šváb je SST 29EE010 a ještě je na něm krásné logo AWARD na holografickém staniolu... (vykradený z nějakého šrotového motherboardu)
Tiskni
Sdílej: