Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Dobrý den,
už delší dobu hledám vhodnou distribuci pro můj notebook. Zkusil jsem Ubuntu 8,9, poslední openSUSE a teď jsem se vrátil částečně k Ubuntu přes poslední Linux Mint. U všech mám ovšem stejný problém - velkou spotřebu notebooku (14" ThinkPad R61: C2D T8100 2,1GHz, Intel GMA X3100, 64GB SSD).
Zkusil jsem mnoho rad na fórech. Regulace CPU samozřejmě funguje a CPU se podtaktovává na 800MHz, úsporné C-states taky fungují. Nainstaloval jsem powertop a udělal všechno, co doporučil (laptop mode,...), takže ve výsledku už nebyl žádný další tip na snížení spotřeby. Přesto se spoteba drží kolem 20W při kancelářské práci s Wifi a kolem 16W, když na tom nic nedělám a ztlumím displej na minimum.
http://swarm.cz/tmp/spotreba-linux.png
http://swarm.cz/tmp/spotreba-windows.png
Přitom ve Windows (XP) mám spotřebu při kancelářské práci +-12W, takže v linuxu je o 67% větší. Tohle je v podstatě hlavní důvod, proč Linux zatím odmítám jako hlavní OS, ale občas jsem nucen v něm dělat tak jako tak, takže by mě potěšilo, kdyby to šlo nějak vyřešit (nejde jen o výdrž na baterky, ale taky o větší zahřívání a častější běh ventilátoru).
Četl jsem nějaká stará témata zde a evidentně na tohle naráží více majitelů ThinkPadů, ale většinou to vyšumí do ztracena. To tohle opravdu zatím nikdo pořádně nevyřešil? Měl jsem za to, že ThinkPady jsou obecně ty linux-friendly notebooky, tak bych tušil, že mezi linuxáky bude hodně majitelů thinkpadů...
Btw nemůžu se zbavit dojmu, že čím mám novější verzi jakékoli distribuce, tím horší je podpora Intel grafiky. Ty poslední drivery jsou vážně výsměch.
Až se k notebooku zas dostanu, tak vyzkouším to vypnutí 3D akcelerace, ač mi to teda přijde jako docela blbé řešení.
Schválně jsem nahodil mint z toho samého CD na notebook 12" DELL Vostro 1220* (C2D T6670 2,2GHz, 3GB RAM, Intel GMA X4500, 250GB 7200rpm HDD), kde běží stejný ovladač intel grafiky a hle, problém nikde:
http://swarm.cz/tmp/spotreba-linux-dell.png
(spotřeba s polovičním podsvícením a zapnutou Wifi)
*) kdyby sem někdo přišel přes vyhledávač, tak se zdá, že na tomto DELLu běží všechno hned po instalaci až na bluetooth modul
Mám ThinkPad T61 s NVidia grafikou a dosahuji obdobných výsledků. Docela jsem si s tím hrál a stejně se při normální práci, kdy i browsuju přes wifi nedostanu pod 18W. Když notebook běží naprázdno, je spotřeba kolem těch 16W. Podnikal jsem stejné kroky jak zmiňuješ a nic moc. Můžu ale potvrdit, že při zapnutí 3D efektů jde spotřeba nahoru.
Nakonec jsem na to rezignoval a dokoupil si přídavnou baterku místo DVD mechaniky Takže teď vydržím cca 4,5 hodiny nebo skoro 7 pokud místo 6článkové baterky používám 9článkovou.
Jen tak na okraj, manželka má MacBook 13,3". Vůbec nic neřeší, klidně si browsuje na stránkách plných flashe a má display na max. a stejně jí to vydrží 5 hodin. Není to k naštvání?
Zkusil jsem vypnout 3D akceleraci a ještě pár dalších věcí, ale spotřeba je stále vysoká. Skoro bych řekl, že ten pravý důvod přes powertop odhalit nepůjde, takže to vzdávám.
Druhá baterka by asi problém z části řešila, ale spíš to vidim tak, že budu Linux používat na tomhle notebooku jen minimálně, když jsem zrovna připojený do napájení. Je to aspoň dobrá zkušenost, že notebooky od Lenova jsou pro použití s Linuxem nevhodné. DELL/HP evidetně budou lepší volbou. Jak jsem naměřil tu spotřebu dellu pod 9W, tak to bylo se zapnutým compizem se všemi těmi animacemi a efekty.
Stejně mi ovšem nejde do hlavy, že tenhle problém nikdo nevyřešil, ač na netu je o tom tolik zmínek. Vždyť spotřebu 16W má v idle na 50% podsvícení LCD i 18,4" Acer Aspire 8935G s quadcore a full-HD displejem.
ThinkPady jsou na tom stále dobře. Jako recenzent notebooků mám velké možnosti srovnání s konkurencí a za jedinou rozumnou konkurenci považuju Sony a DELL. Dřívější ThinkPady nebyly o moc lepší než ty současné. Naopak bych řekl, že v mnoha ohledech došlo k výrazným zlepšením. Tenhle můj thread ale neni o kvalitě ThinkPadů a moc s ní ani nesouvisí. Všechno je to o podpoře v linuxu, která evidentně neni zas tak slavná.
Btw zkusil jsem všechny možné rady z linků, které tu padly, přenastavoval jsem všechny ty věci okolo laptop-mode a v idle při vypnutých aplikacích klesne spotřeba na 13-14W. Pokud však začnu pracovat (mail, web, IM), dlouhodobě jsem stejně zas někde na 20W, což je vážně trochu moc (ve Win je při stejné práci spotřeba 12-13W). Předpokládám, že žádné uspokojivé řešení tohoto problému nejspíš neexistuje. Takže rada na závěr:
Chcete-li provozovat na notebooku Linux, nekupujte si ThinkPad...
...kupte si radši třeba DELL. Vyzkoušel jsem Vostro, které je s linuxem 100% kompatibilní (testovano Ubuntu/Mint). Vzhledem k velmi podobnému BIOSu jako na vyšších řadách (Latitude, Precision) očekávám, že ani ty na tom nebudou s podporou špatně.
Vím, že odpovídám na celkem starý dotaz, ale nedalo mi to
Mám IBM ThinkPad T41 a zde problém se spotřebou nemám: mám Mandriva Linux a pokud jedu jen na baterky tak na standardní nastavení se spotřeba pohybuje okolo 10W (zapnutá WiFi, snížený jas, spuštěný webový prohlížeč, poštovní klient, Pidgin, Liferea + hromada dalších programů).
Tiskni
Sdílej: