Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Hezky den, uz v uvodu se musim omluvit, pac jsem laik. Chtel bych si na Linuxu udelat datovy server pomoci stareho pc. Jedna se o PII s pasivnim chladicem a desku s integrovanou grafikou. Problem asi bude v tom, ze budu omezen starym biosem, ktery nepozna dnesni vysokapacitni pevne disky. Je nejaka moznost v linuxu, rozjet na stare desce nove HD? Nebo lip receno HD, ktere bios nedetekuje. Dekuji za pomoc, diky.
Kdysi mi to fungovalo. Stacilo sehnat jeden stary maly HD na kterem byl nainstalovan system a pro ostatni disky nastavit v BIOSu NONE.
Nebylo by lepsi sehnat neco trochu novejsiho? Starsi sestava s P4 se dneska necha sehnat pod 1000 KC.
Spica, moc dekuji. No, ehm ja to vyhrabal ve sbernem dvore. No, nesmejte se, mam doma i koupene nove desky, ale dnes uz se pasivni hladic moc nevidi a kdyz jo, tak to stoji o neco vice. Proste jsem chtel, malou spotrebu, pac to pojede 24 hodin.
Takze, kdyz budu ignorovat IDE disky a vrhnu se rovnou na S-ATA pomoci radice do pci, tak to slapat bude, pac radic ma svuj bios. No, spica, dekuji a klanim se. Az vychovam husu, tak ji upecu a poslu.
No a jeste takova otazecka, asi bude pro Vas profiky hloupa, ale jak se rika ... lina huba hotove nestesti! Existuje nejaky soft, ktery by kontroloval, zda jsou urcite PC v siti a po odhlaseni urcitych PC by dal prikaz k vypnuti datoveho servru?
Asi Sci-Fi, co?
Mám na hraní server s nějakým onboard Marvellem, který jednou za čas uhnije (síťovka). A protože mi bylo líto ho vyhodit, napsal jsem si skriptík v Perlu, který pingá na managed switch (ten je nahoře furt) a když se párkrát nedopingne, tak resetuje síťovku přes ethtool. Určitě nebude problém napsat tam místo toho ethtoolu "shutdown -h now"
#!/usr/bin/perl use Net::Ping; my $ping_target = "192.168.2.8"; my $patience = 6; my $timeout = 1; my $num_timeouts = 0; #my $p = Net::Ping->new(); my $p = Net::Ping->new("icmp",$timeout); while (1) { if ($p->ping($ping_target)) { #print "okay, reachable\n"; } else { #print "unreachable!\n"; $num_timeouts++; } if ($num_timeouts == $patience) { print "Going to reset eth0: "; system("LANG=en_US date"); system("ethtool -r eth0"); $num_timeouts = 0; sleep(6); } else { sleep(1); } }
Spica, dobre jak cyp, sice tomu uplne nerozumi, ale prepsat prikaz bych snad zvladl, no mohu se pozdeji pozaptat, kdybych se nekde zamotal? Tim bych pekelne usetril proud. Jakou mate zkusenost s wake up na sitovce? Ja jsem to kdys testoval na Winech, ale fungovalo to jen sem tam, tak na 40%. Jde to lepe v Linuxu?
No tak dobře...
#!/usr/bin/perl use Net::Ping; my @ping_targets = ("192.168.2.8", "192.168.2.4", "192.168.2.1"); my $patience = 6; # times my $timeout = 1; # seconds, waiting for a single ping response my $periodicity = 5; # seconds, between "ping bursts" my $num_timeouts = 0; #my $p = Net::Ping->new(); my $p = Net::Ping->new("icmp",$timeout); while (1) { my $still_alive = 0; foreach my $ping_target (@ping_targets) { if ($p->ping($ping_target)) { print "Okay, $ping_target reachable\n"; $still_alive++; } else { print "Target $ping_target unreachable!\n"; } } if ($still_alive == 0) { print "All targets dead...\n"; $num_timeouts++; } if ($num_timeouts == $patience) { print "Shutdown!\n"; #system("shutdown -h now"); exit 1; } else { sleep($periodicity); } }
Dejte tomu jméno třeba shutdown.pl, klidně v domovském adresáři roota (/root/) protože to stejně bude muset ve finále běžet pod rootem.
Můžete to vyzkoušet napřed spustit na příkazové řádce. Vlastní shutdown je zakomentovaný (křížek znamená komentář), místo něj je tam exit. Skript je naschvál ukecaný - ty kecy můžete v ostrém nasazení přesměrovat třeba do /dev/null nebo zakomentovat.
Spustit na příkazové řádce to jde buď explicitně "perl shutdown.pl", nebo když tomu dáte správná práva (třeba "chmod 700 shutdown.pl") tak to můžete spustit i jako obecný spustitelný soubor "./shutdown.pl", interpreter je uvedený v prvním řádku skriptu.
Pro ostré použití odkomentujte ten shutdown a zavěste to někam do startovacích skriptů, třeba pokud má Vaše distro /etc/rc.local:
nohup /root/shutdown.pl >/dev/null &
nebo
nohup /root/shutdown.pl >>/var/log/auto-shutdown.log & # ale trochu si upravte hlášky, které skript vypisuje. Třeba ať vypisuje jenom ten shutdown. # Plus si tam můžete přidat třeba ještě před shutdownem system("date");, abyste věděl, kdy to udělal.
Nohup znamená, že skript nemá chcípnout, když skončí jeho nadřízený proces. Ampersand na konci znamená, že má proces běžet "na pozadí". Vlastně to dohromady dává jednoduchého "démona".
Ohledně WoL: pokud jde o probuzení počítače ze stavu "vypnuto" (ACPI S5), tak bych věřil tomu, že to bude spolehlivé. Pokud jde o probuzení ze stavu "suspend", tam je to otázka - suspend/resume není dodnes úplně spolehlivý. Pro správnou funkci WoL může být potřeba v systémovém BIOS Setupu povolit "probouzení pomocí signálu PME#" = jeden drát v PCI sběrnici se jmenuje Power Management Event, active low, a funguje podobně jako ATX power button. Plus v některých BIOSech jde někde v sekci "power management" nastavit konkrétní zařízení resp. interruptové linky, které taky můžou probudit počítač (ale to bude spíš irelevantní).
No a nakonec potřebujete nějaký softík, který spustíte na libovolné pracovní stanici, a který pošle serveru "magický paket" (tj. ne jakýkoli paket, ale zprávu v konkrétním well-known formátu WakeOnLan).
Nestačí udělat na disku víc oddílů, zavýst do jádra podporu velkých disků a do prvního oddílu nainstalovat systém a grub?
Myslím, že takhle nějak jsem to dřív řešil...
Tiskni
Sdílej: