Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravím,
vybírám kámošovi PC na práci do školy (writer, calc, impress), hry (CS 1.6, WoW) přes Wine a takové ty normální věci jako hudba, net, apod. Limit je 10k bez DPH a aby to šlapalo s Ubuntu 9.10 nebo alespoň 9.04.
Tady je sestava: http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=IRS01RJH01MHG01P5T01D2401RM101Q0Z01QZE01COS02F7W01J4X01GVA01I4T01
Co na to říkáte? Bude to fungovat s linuxem bez problémů?
Zrovna před týdnem jsem složil úplně stejnou sestavu a jedu na ní.
Stejnej zdroj, stejná základní deska, stejná vypalovačka, stejnej hardisk, ale CPU E8400, paměť 8GB, grafiku mám jinou - ATI 4650. Tu čtečku nemám, mám nějakou externí, a ta chodí bez problémů, stejně jako foťák Olympus, a mobil Samsung a Sony Ericson.
Sestava chodí perfekně, bez problému i s 3D akcelerací.
Ty máš nvidii, ta by měla být snad lepší. Ale já vždy měl ATIny.
Tak intel a nvidia - to je bez problému, základ dobrej
to co tu popisuješ na to to bude stačit určitě a ještě si u toho bude moc ripovad DVD
Tak jsem zjistil, že s klávesnicí možná budou problémy: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-input-keyboard/+bug/428539 Některé hot klávesy možná budou fungovat, některé možná ne, ale to zas tak moc nevadí. O myši je jen jeden thread, že má někdo problém s nějakými bočními tlačítky, která tato myš nemá, tak nevím, možná jsem tomu špatně porozuměl. http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1137287
Jinak najdu někde nějaký "Support list" grafických karet nvidia, abych se mohl ujistit, že bude fungovat? Byla tam daná právě proto, že s nimi bývá méně problémů.
Tiskni
Sdílej: