Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Mám tu Scientific Linux 5.4 s kernelem 2.6.18-164, 8 GB paměti, deska Intel SE7501WV2. Dříve měl systém 3 GB RAM bez PAE kernelu, nebyl problém. Teď má 8 GB paměti a používám PAE kernel a je problém v tom, že když se spouští proces /etc/init.d/readahead_early, počítač vytuhne. On stačí ještě vypsat hlášení o spouštění kudzu, ale vytuhne/zavěsí, nevím jak to nazvat. Na obrazovku se dá psát, enter vesele posunuje výpis, ale počítač ani po dlouhých minutách čekání nepokračuje v bootu.
Ověřil jsem, že je to tím readahead procesem. Podíval jsem se, co přesně spouští a když to samé udělám na příkazové řádce, systém stejně tak zavěsí:
FILES=$( ls /etc/readahead.d/*.early ) /usr/sbin/readahead $FILES
Když ten proces pustim přes strace, je vidět, že zavěsí na nějakém souboru
... open("/lib/libgobject-2.0.so.0", O_RDONLY) = 3 fstat64(3, {st_mode=S_IFREG|0755, st_size=259128, ...}) = 0 readahead(3, 0, 259128
a dál už pak nepokračuje neznámo proč.
Zkoušel jsem šílenosti s kombinací jednotlivých paměťových modulů (starých i těch nových), nepomohlo. Zkoušel jsem vyhodit soubor, na kterém se readahead při čtení zasekne a to bylo samozřejmě taky k ničemu. Instalace Fedory 12 a její spuštění je bez problémů, ale už nevím, jestli je tam ten readahead spouštěný po startu (že to dělá readahead jsem zjistil až po přeinstalování). V manu k readahead() se píše, že tahle funkce "blocks until the specified data has been read.", ale že by takhle zavěšoval na každém souboru od určitého místa se mi moc věřit nechce. Zkoušel jsem v systému vytvářet 0.5 GB ramdisky tak dlouho, dokud systém nemusel zapisovat do RAM někde za hranici 4 GB, ale to systému nečinilo problémy (vytvořil jsem ramdrive, vytvořil filesystém a na něm vytvořil soubor přes celý disk programem 'dd', snad jsem to udělal dobře).
Možné vysvětlení je, že nové paměti jsou nekompatibilní s deskou a PAE kernel si na nich vyláme zuby, stejně jako že je chyba v PAE a systém při čtení hromady (asi 800) souborů zapisuje někde do oblasti PAE a pak se to sesype.
Vynechání readahead_early při startu pomáhá zdá se zatím na 100%, systém se nesekne. Dá se ale takovýmu počítači věřit? Má někdo nápad co s tím?
Díky předem za tipy
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: