Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
ifconfig ath0 0.0.0.0 up
ifconfig ath1 0.0.0.0 up
ifconfig eth0 0.0.0.0 up
brctl addbr br0
brctl addif br0 ath0
brctl addbr br0 ath1
brctl addbr br0 eth0
ifconfig br0 1.2.3.4....
Pokud na to AP nemas pristup a potrebujes resit takovehle veci, tak se tak trochu nabizi otazka co je to za AP? Ze by nejake KFC nebo sousedovo ADSL?
Zdenek
Jo, taky jsem uz nekde cetl, ze MadWifi umi WDS (jako jeden z mala WiFi ovladacu ve svobodnem linuxu). Nicmene par veci se mi na WDS nelibi:
- pokud se tyce sifrovani, umi bezne jenom WEP (v nekterych implementacich udajne i WPA-PSK)
- pokud z toho vyplyne vice radiovych hopu na spolecnem kanale, tak s kazdym hopem spadne efektivni kapacita na polovinu, coz mi pro me pouziti vadi (pokud to potrebujete na jeden hop, tak je to kapacitne srovnatelne s AP/Client)
- smiseny provoz WDS+Client je opet k dispozici pouze v nekterych implementacich
Proste pro prakticke pouziti je WDS docela hnus. Oni ale ty "hnusne vlastnosti" plynou nejspis z principu - radiovy kanal je kolizni segment s Alohou, lepsi sifry jako WPA/WPA2 jsou point-to-point (takze s multihop WDS nejdou zkombinovat) apod.
Trochu s nadeji sleduju 802.11s mesh, ale spis mam strach, ze to nakonec bude stizeno obdobnym klubkem principialnich problemu, jako svazuje prave WDS. Navic je to zatim jenom draft, a linuxova implementace tohoto draftu zatim autentikaci natozpak sifrovani payloadu nijak neresi.
Pokud se tyce Vaseho pripadu, opravdu by to neslo routovat? Pokud na tom "klientskem" APcku nechcete rozjizdet plnohodnotny DHCP server, co treba jenom DHCP relay? Na treti vrstve uz by to zase bylo koser i s wifinou v obycejnem rezimu AP/Client.
MACky klientu (treba za switchem) byly vsechny videt i na APTo bych docela chtěl vidět... jak AP (bez WDS) vidělo za klienta (bez WDS), když klient posílá rámec jenom se třema MAC adresama, z nichž jedna je MAC AP, druhá MAC cílovýho stroje za AP. Nevěřim tomu.
kurviSpíš nemá ty dvě pozice v rámcích pro svoji MAC i MAC skutečného odesilatele. Takže bude umět obsloužit jen jednoho odesilatele přes svoji vlastní jedinou MAC adresu (případně naklonovanou MAC toho jediného odesílatele).
Problemy s timhle spojene jsou straslive. Napr. neni mozne za takovou wifi krabickou mit router.Tenhle nesmysl bereš kde? Router (jeden) tam samozřejmě být může. Má jednu MAC adresu na rozhraní k wifi klientovi, stejně jako jakýkoli jiný stroj. Směšuješ dvě vrstvy.
Zkousel jsi ten WRAP nastavit s bridgem a klientum na svem AP nastavit staticke IP adresy.Problém není s klientama, ale s tím, že za klientem může být několik zařízení s různými MAC. Statická nebo dynamická IP na tohle nejspíš nebude mít tak úplně vliv (i kdyby, switch to celé rozbije filtrováním MAC).
broadcasty tam litaj jak splasenyNelítaj. Neni důvod.
Vubec to primarni AP je dost zmagoreny ze ma vetsi mnozstvi IP adres se stejnou MAC adresou.Zrovna s tím nebude mít AP nejmenší problém. Zvlášť pokud se jedná o transparentní AP, které používá IP vrstvu jen na konfiguraci a rovnání času.
Tak si nejakej sezen. Dlink se asicouje na AP nekolikrat, za kazdou MACku prichazejici z ethernetu.MACky klientu (treba za switchem) byly vsechny videt i na APTo bych docela chtěl vidět... jak AP (bez WDS) vidělo za klienta (bez WDS), když klient posílá rámec jenom se třema MAC adresama, z nichž jedna je MAC AP, druhá MAC cílovýho stroje za AP. Nevěřim tomu.
Ze zkusenosti (edimax 5409APg + edimax BR6104K). Router s NATem tam byt muze, ale jak jsem NAT vypnul a nastavil bezne staticke routovani tak jsem si ani neskrtl. Do te doby jsem to s dlinky (dlink 900 + edimax BR6104K) pouzival bezne. Pak uz prisly na trh zarizeni s wifi a routerem v jednom.Problemy s timhle spojene jsou straslive. Napr. neni mozne za takovou wifi krabickou mit router.Tenhle nesmysl bereš kde? Router (jeden) tam samozřejmě být může. Má jednu MAC adresu na rozhraní k wifi klientovi, stejně jako jakýkoli jiný stroj. Směšuješ dvě vrstvy.
Mel jsem na mysli router, proste branu toho subnetu. AP samotne to vlastne byt nemusi, i kdyz vetsinou miva. ------ Osobne tuhle zrudnost povazuju za nejvetsi prusvih na wifine.Vubec to primarni AP je dost zmagoreny ze ma vetsi mnozstvi IP adres se stejnou MAC adresou.Zrovna s tím nebude mít AP nejmenší problém. Zvlášť pokud se jedná o transparentní AP, které používá IP vrstvu jen na konfiguraci a rovnání času.
Tak si nejakej sezen. Dlink se asicouje na AP nekolikrat, za kazdou MACku prichazejici z ethernetu.Jako odpověď stačí :). Shánět si to nepotřebuju. Vícenásobná asociace by leccos vysvětlovala, i když je to totální alchymie na jinak bezstavovym ethernetu. Docela by mě zajímalo, za jakých okolností ty asociace ruší, ale to už je vrtání se v nějakém konkrétním řešení. Good point, beru jako přínos do diskuze.
Ze zkusenosti (edimax 5409APg + edimax BR6104K). Router s NATem tam byt muze, ale jak jsem NAT vypnul a nastavil bezne staticke routovani tak jsem si ani neskrtl. Do te doby jsem to s dlinky (dlink 900 + edimax BR6104K) pouzival bezne. Pak uz prisly na trh zarizeni s wifi a routerem v jednom.Hádám na špatné nastavení IP vrstvy, tzn spíš konfigurační chybu než technické omezení.
Mel jsem na mysli router, proste branu toho subnetu. AP samotne to vlastne byt nemusi, i kdyz vetsinou miva.
Osobne tuhle zrudnost povazuju za nejvetsi prusvih na wifine.Mno... osobně považuju za největší zrůdnost směšování různých vrstev tam, kde k tomu není *velmi* dobrý důvod. Jediný problém v adresování wifi rámců vidím v tom tříadresovém formátu, který prostě nepočítal s bridgováním na klientské straně. Na druhou stranu vyhybání se bridgingu mezi wired a wireless celý problém řeší (pokud člověk zvládne nakonfigurovat routing).
Tiskni
Sdílej: