Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Řešení dotazu:
Co to má umět? Na jaké pozici to bude fungovat? Nějaká podniková brána do internetu? Interní podnikový router mezi několika LANkami? Páteřní router u ISP? (Edge/Core/Access?)
Má to umět hlavně rychle forwardovat pakety? Pak bych doporučil asi nějaký L3 switch.
Má to umět něco navíc? Procesorově náročné fičury? Dynamický routing s velkými tabulemi? VPN? Složitější firewalling? Pak buď nějaký odpovídající procesorově nadupanější router, nebo obecné x86 železo a na tom Linux nebo BSD - co je Vašemu srdci milejší. Pokud se týče procesorů, na forwardování paketů bych dával přednost vyššímu taktu před počtem jader. Můžete se snažit o jednotlivé GbEth porty, nebo použít 10Gb síťovku a k ní externí switch s 10Gb uplinkem. Popravdě řečeno, pro běžný internetový provoz odhaduji, že jednotlivé 1Gb porty by mohly mít v součtu lepší průchodnost než jediný 10Gb port. Ve Sdělovačce 6/2008 vyšel zajímavý článek od lidí z Cesnetu, kteří benchmarkovali několik 10Gb karet od různých výrobců.
Namátkou pár linků:
Jedna zajímavá řada od Cisca - moduly rozhraní do menších routerů, které obsahují L3 switch s mnoha Gb Eth porty.
Dva boardy SuperMicro pro Nehalem 1 2 se čtyřmi onboard GbEth síťovkami, určené do 1U skříní. Na produktové stránce je vždycky vpravo nahoře kolonka "compatible chassis" a dole v "optional accessories" bych hledal stromeček/riser pro ležaté umístění PCI-e karty (x8 nebo x16). Dělají se taky podobné boardy s LGA775, pokud by Vám stačil menší procesorový výkon - ale slušně výkonné C2D/C2Q může být brzy těžko k sehnání.
Síťovky Intel - jsou tam i nějaké čtyřportové kousky, dva metalické a jeden optický (žeby natvrdo multimode?)
Síťovky Myricom 10Gb - bývaly levnější a o fous výkonnější než Intel.
Switche s 10Gb uplinkem dělá dneska kdekdo, třeba D-Link, Netgear nebo SMC - ten 10Gb port koupíte v krabici tuším s minimálně 24 1Gb porty, z toho 2-4 mohou být komba RJ45/SFP.
na nenáročné použití by podle mého stačilo i méně výkonné PCMuzete mi nejak objasnit volbu te desky? Protoze jak na to koukam, tak ma 4 GigE porty a pak uz "jenom" PCI-X slot a PCI. Puvodni tazatel ale chce 8 GigE portu a to nevim, jak PCI-X v realu 4 GigE zvladne (ja vim, teoreticky [64b@133MHz=8,5Gbps] hrave [rezerva 0.5Gbps] ). To chassis (pekne!) i cenu te desky jsem nasel. Dlouho jsem se take nezajimal o schopnosti PC smerovat 8 GigE provoz. Nakolik to vytizi procesor a sbernice? Jak je potom jeste PC pouzitelne (napr. traffic shaping, proxy)?
můžete zkusit libovolné pecko s gigovým portemCo je "pecko"? P....? Diky.
To chassis (pekne!)Ta krabice me prijde dost neprakticka - kdyz to budu chtit jako router, tak budu chtit mit ethernetove porty zepredu racku, ne zezadu.
Jistě dokážu navrhnout spoustu motherboardů, do kterých jde nastrkat větší počet síťovek do PCI-e slotů - ale pokud vím, požadavek zněl 1UPozadavek se vubec o 1U nezminuje
S malým klempířským hackem se tam vejdou dva 2.5" disky v softwarovém mirroru a CD mechanikaPro router bych radsi volil CF kartu v IDE redukci provozovanou v readonly rezimu.
Alternativně, pokud potřebujete víc portů, na průchodnosti to kriticky nevisí a peněz je málo, můžete zkusit libovolné pecko s gigovým portemDo bezneho PC se da bez potizi narvat 4-5 gigabitovych PCIe karet, do PCIe 16* portu jde dat 4portova gigabitova karta, do PCIe 4* portu jde dat 2portova gigabitova karta.
S malým klempířským hackem se tam vejdou dva 2.5" disky v softwarovém mirroru a CD mechanika.K čemu je u routeru (nebo serveru obecně) CD mechanika?
Tiskni
Sdílej: