Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
Co to má umět? Na jaké pozici to bude fungovat? Nějaká podniková brána do internetu? Interní podnikový router mezi několika LANkami? Páteřní router u ISP? (Edge/Core/Access?)
Má to umět hlavně rychle forwardovat pakety? Pak bych doporučil asi nějaký L3 switch.
Má to umět něco navíc? Procesorově náročné fičury? Dynamický routing s velkými tabulemi? VPN? Složitější firewalling? Pak buď nějaký odpovídající procesorově nadupanější router, nebo obecné x86 železo a na tom Linux nebo BSD - co je Vašemu srdci milejší. Pokud se týče procesorů, na forwardování paketů bych dával přednost vyššímu taktu před počtem jader. Můžete se snažit o jednotlivé GbEth porty, nebo použít 10Gb síťovku a k ní externí switch s 10Gb uplinkem. Popravdě řečeno, pro běžný internetový provoz odhaduji, že jednotlivé 1Gb porty by mohly mít v součtu lepší průchodnost než jediný 10Gb port. Ve Sdělovačce 6/2008 vyšel zajímavý článek od lidí z Cesnetu, kteří benchmarkovali několik 10Gb karet od různých výrobců.
Namátkou pár linků:
Jedna zajímavá řada od Cisca - moduly rozhraní do menších routerů, které obsahují L3 switch s mnoha Gb Eth porty.
Dva boardy SuperMicro pro Nehalem 1 2 se čtyřmi onboard GbEth síťovkami, určené do 1U skříní. Na produktové stránce je vždycky vpravo nahoře kolonka "compatible chassis" a dole v "optional accessories" bych hledal stromeček/riser pro ležaté umístění PCI-e karty (x8 nebo x16). Dělají se taky podobné boardy s LGA775, pokud by Vám stačil menší procesorový výkon - ale slušně výkonné C2D/C2Q může být brzy těžko k sehnání.
Síťovky Intel - jsou tam i nějaké čtyřportové kousky, dva metalické a jeden optický (žeby natvrdo multimode?)
Síťovky Myricom 10Gb - bývaly levnější a o fous výkonnější než Intel.
Switche s 10Gb uplinkem dělá dneska kdekdo, třeba D-Link, Netgear nebo SMC - ten 10Gb port koupíte v krabici tuším s minimálně 24 1Gb porty, z toho 2-4 mohou být komba RJ45/SFP.
na nenáročné použití by podle mého stačilo i méně výkonné PCMuzete mi nejak objasnit volbu te desky? Protoze jak na to koukam, tak ma 4 GigE porty a pak uz "jenom" PCI-X slot a PCI. Puvodni tazatel ale chce 8 GigE portu a to nevim, jak PCI-X v realu 4 GigE zvladne (ja vim, teoreticky [64b@133MHz=8,5Gbps] hrave [rezerva 0.5Gbps] ). To chassis (pekne!) i cenu te desky jsem nasel. Dlouho jsem se take nezajimal o schopnosti PC smerovat 8 GigE provoz. Nakolik to vytizi procesor a sbernice? Jak je potom jeste PC pouzitelne (napr. traffic shaping, proxy)?
můžete zkusit libovolné pecko s gigovým portemCo je "pecko"? P....? Diky.
To chassis (pekne!)Ta krabice me prijde dost neprakticka - kdyz to budu chtit jako router, tak budu chtit mit ethernetove porty zepredu racku, ne zezadu.
Jistě dokážu navrhnout spoustu motherboardů, do kterých jde nastrkat větší počet síťovek do PCI-e slotů - ale pokud vím, požadavek zněl 1UPozadavek se vubec o 1U nezminuje
S malým klempířským hackem se tam vejdou dva 2.5" disky v softwarovém mirroru a CD mechanikaPro router bych radsi volil CF kartu v IDE redukci provozovanou v readonly rezimu.
Alternativně, pokud potřebujete víc portů, na průchodnosti to kriticky nevisí a peněz je málo, můžete zkusit libovolné pecko s gigovým portemDo bezneho PC se da bez potizi narvat 4-5 gigabitovych PCIe karet, do PCIe 16* portu jde dat 4portova gigabitova karta, do PCIe 4* portu jde dat 2portova gigabitova karta.
S malým klempířským hackem se tam vejdou dva 2.5" disky v softwarovém mirroru a CD mechanika.K čemu je u routeru (nebo serveru obecně) CD mechanika?
Tiskni
Sdílej: