V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Řešení dotazu:
Co to má umět? Na jaké pozici to bude fungovat? Nějaká podniková brána do internetu? Interní podnikový router mezi několika LANkami? Páteřní router u ISP? (Edge/Core/Access?)
Má to umět hlavně rychle forwardovat pakety? Pak bych doporučil asi nějaký L3 switch.
Má to umět něco navíc? Procesorově náročné fičury? Dynamický routing s velkými tabulemi? VPN? Složitější firewalling? Pak buď nějaký odpovídající procesorově nadupanější router, nebo obecné x86 železo a na tom Linux nebo BSD - co je Vašemu srdci milejší. Pokud se týče procesorů, na forwardování paketů bych dával přednost vyššímu taktu před počtem jader. Můžete se snažit o jednotlivé GbEth porty, nebo použít 10Gb síťovku a k ní externí switch s 10Gb uplinkem. Popravdě řečeno, pro běžný internetový provoz odhaduji, že jednotlivé 1Gb porty by mohly mít v součtu lepší průchodnost než jediný 10Gb port. Ve Sdělovačce 6/2008 vyšel zajímavý článek od lidí z Cesnetu, kteří benchmarkovali několik 10Gb karet od různých výrobců.
Namátkou pár linků:
Jedna zajímavá řada od Cisca - moduly rozhraní do menších routerů, které obsahují L3 switch s mnoha Gb Eth porty.
Dva boardy SuperMicro pro Nehalem 1 2 se čtyřmi onboard GbEth síťovkami, určené do 1U skříní. Na produktové stránce je vždycky vpravo nahoře kolonka "compatible chassis" a dole v "optional accessories" bych hledal stromeček/riser pro ležaté umístění PCI-e karty (x8 nebo x16). Dělají se taky podobné boardy s LGA775, pokud by Vám stačil menší procesorový výkon - ale slušně výkonné C2D/C2Q může být brzy těžko k sehnání.
Síťovky Intel - jsou tam i nějaké čtyřportové kousky, dva metalické a jeden optický (žeby natvrdo multimode?)
Síťovky Myricom 10Gb - bývaly levnější a o fous výkonnější než Intel.
Switche s 10Gb uplinkem dělá dneska kdekdo, třeba D-Link, Netgear nebo SMC - ten 10Gb port koupíte v krabici tuším s minimálně 24 1Gb porty, z toho 2-4 mohou být komba RJ45/SFP.
na nenáročné použití by podle mého stačilo i méně výkonné PCMuzete mi nejak objasnit volbu te desky? Protoze jak na to koukam, tak ma 4 GigE porty a pak uz "jenom" PCI-X slot a PCI. Puvodni tazatel ale chce 8 GigE portu a to nevim, jak PCI-X v realu 4 GigE zvladne (ja vim, teoreticky [64b@133MHz=8,5Gbps] hrave [rezerva 0.5Gbps] ). To chassis (pekne!) i cenu te desky jsem nasel. Dlouho jsem se take nezajimal o schopnosti PC smerovat 8 GigE provoz. Nakolik to vytizi procesor a sbernice? Jak je potom jeste PC pouzitelne (napr. traffic shaping, proxy)?
můžete zkusit libovolné pecko s gigovým portemCo je "pecko"? P....? Diky.
To chassis (pekne!)Ta krabice me prijde dost neprakticka - kdyz to budu chtit jako router, tak budu chtit mit ethernetove porty zepredu racku, ne zezadu.
Jistě dokážu navrhnout spoustu motherboardů, do kterých jde nastrkat větší počet síťovek do PCI-e slotů - ale pokud vím, požadavek zněl 1UPozadavek se vubec o 1U nezminuje
S malým klempířským hackem se tam vejdou dva 2.5" disky v softwarovém mirroru a CD mechanikaPro router bych radsi volil CF kartu v IDE redukci provozovanou v readonly rezimu.
Alternativně, pokud potřebujete víc portů, na průchodnosti to kriticky nevisí a peněz je málo, můžete zkusit libovolné pecko s gigovým portemDo bezneho PC se da bez potizi narvat 4-5 gigabitovych PCIe karet, do PCIe 16* portu jde dat 4portova gigabitova karta, do PCIe 4* portu jde dat 2portova gigabitova karta.
S malým klempířským hackem se tam vejdou dva 2.5" disky v softwarovém mirroru a CD mechanika.K čemu je u routeru (nebo serveru obecně) CD mechanika?
Tiskni
Sdílej: