Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Jak zjistím, jaké PHY zařízení (PHYceiver) je na staré desce MSI K7N420 PRO s integrovaným "nForce Ethernet Controller (rev c2)" (výpis z lspci)?Bud pohledem na desku, nebo to musi udelat driver. PHY je "schovany" na druhe strane sitove karty, smerem k "fyzickemu zarizeni".
Má tahle deska vůbec něco takového?Paklize ma ethernet, ktery funguje, jiste ano. "forcedeth" sitove karty mivaji Marvell nebo Realtek. Nevim ktery presne, uzavrenym resenim se vyhybam.
Ani nevím, jakou konkrétní výhodu by mi to přineslo. Rychlost sítě? Nebo menší zatížení procesoru?Zadnou. Vycleneni libphy pomaha autorum a spravcum ovladacu sitovych karet v kernelu. Podpora pro urcite PHY zarizeni nemusi byt znova v kazdem ovladaci. Ovsem jen tehdy, kdyz neni implementace HW prilis chybna. Na druhou stranu PHY, se kterym se sitova karta prostrednictvim ovladace domluvi, pomaha uzivateli velice a to tim, ze muze pouzivat treba ethernet. Je to jiz lepsi?
Tiskni
Sdílej: