Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Ten odkaz na ISP fórum je fakt výživnej Osobně bych asi pro začátek šilhal po nějakém boardu s jednou paticí a Nehalemem - Nehalem má on-chip řadič RAM, takže má oproti generaci Core2 citelně kratší latence přístupu do RAM (potažmo lepší výkon v procházení stromových sad pravidel apod). Zkuste třeba začít nějakým boardem s LGA1156 za relativně málo peněz, do toho nějaký odpovídající procesor (v té excelové tabulce se přepněte do karty "desktop/entry-level server"). V zásadě máte na výběr, jestli maximalizovat počet jader, nebo jmenovitý takt na jádro. S tím souvisí otázka, nakolik vlastně dnešní Linux dokáže rozložit packet-level filtrování/NAT/shaping (Iproute2+Netfilter) na více jader (tj. když se to všechno odehrává v kernelu). Svého času běželo všecko na jednom CPU jádře (dokážu si představit důvod - zamykání globálních datových struktur a cache trashing), ale podle nějakých zmínek na ISP fóru to jde rozložit - jste někdo ochoten utrousit podrobnosti? Volně v této souvislosti, nějaký popis nectností dnešního Linuxu v této oblasti jsem našel tady - mluví se tam hlavně o alokaci+dealokaci dvou bufferů per packet (na payload a metadata)...
Pokud potřebujete více portů Gb Eth, tak třeba nějaký ATX board od SuperMicra. Pokud to není potřeba kvůli poplatkům v telehousu, nikdo Vás nenutí do 1U/2U ploštice - na druhou stranu maličké 1U "routovací" skříně od SuperMicra jsou docela sexy a ani moc neřvou (jenom pozor na teplo u špičkových procesorů).
Pokud je omezením cena, tak ustupte na Core2 nebo nějaký novější AMD CPU (bude mít kratší latence RAM, ale horší průchodnost čipsetu). Rozhodně nekupujte starý vrak s procesorem generace P4/Netburst - má to malou cache, hodně to topí, a vysoký takt jde z velké části nazmar díky branch mispredictions a vysokým latencím RAM (přístup skrz pomalou FSB).
Tiskni
Sdílej: