Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Řešení dotazu:
Uz len podla nazvu AV-25 je vidiet, ze je to disk do audio-video zariadni a nie do notebookov. Nahladal by som v googli ale na strankach vyrobcov. Na strankach vyrobcov su dostupne datasheety k diskom, kde su udavane detailne parametre diskov.
Na webu některé věci, které byly na fórech, chybí. A je tam nějaký marketing navíc. Toho "detailu" ohledně chybějící ochrany před otřesy jsem si jinak vůbec nevšiml. On IMHO není důvod (krom marketingu), proč by to řada AV nemohla mít.
Disky WD nemaju najnizsiu spotrebu. Ak chces vykon a nizku spotrebu kup si nieco od HITACHI.
Problém je, že notebookové hitachi s 5400 otáčkami a kapacitou 250 GB (max. 320GB) nemají v žádném obchodě*, ve kterém jsem ochoten nakupovat (tj. mám ho při cestě, jsou tam rozumné ceny a mám s nimi dobré zkušenosti). Všude mají s příslušnými parametry pouze WD, Samsung a Seagate (který teda moc nechci).
* tak v Mironetu (nikdy jsem tam nenakupoval) mají 320GB verzi, ale já bych radši těch 250 GB (to by mělo být na jedné plotně)
WD Scorpio Black jsem zvažoval z toho důvodu, že to má být nejrychlejší malý disk vůbec... právě disk mě, mám pocit, brzdí nejvíc, ale stejně ta spotřeba/tichost jsou pro mě důležitější.
http://www.hitachigst.com/internal-drives/mobile/travelstar/travelstar-7k500 5400 vs 7200 v prikonu je dnes minimalni (1,6 vs 1,8W). Plotna je lehka mala a pouze roztaceni bude mit asi vetsi peak. V tehle rade 7K500 si urcite najdes i jednoplotnovy disk pokud ho vyzadujes. Ja bych teda bral 2 plotny 500GB
Tiskni
Sdílej: