Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Jelikoz muj dotaz ohledne monitoru byl uspesny tak sem se rozhodl se Vas odborniku zeptat na dalsi hw otazku ;) Posledni mesice resim velice otravny problem s pripojenim na internet - mam adsl pripojeni (takovy hloupy modem asi 5 let stary od Siemensu) a relativne novy wifi router od Belkinu. Cely problem je v tom, ze pripojeni neni stabilni a dost casto jsem offline vinou modemu (k routeru jsem stale pripojeny). Napadlo me tedy koupit jednu krabicku co umi oboji (adsl modem a router) a bejt spokojenej jak to vsechno hezky funguje.
S minulym spolubydlou jsem meli podobny problem a vyresilo se to krabickou od Linksysu (Cisco) - jenze to bylo kabelove pripojeni od youpissi. Googlil sem tedy podobnou krabicku pro adsl a nasel - a nasel forum plne lidi co si stezujou, ze maji stejny problem (odpoji od internetu a pomuze jen restart, linka je v poradku) s touto novou krabickou ;(
Moje otazka je - jakou takovou krabicku pouzivate/doporucuje? Nepotrebuju zadny specialni funkce - spokojim se kdyz me to pripoji za rozumnou cenu do 100E na internet.
Mam doma Linksys WAG54G2, originál firmware je docela hloupej, nemá příkazovej řádek (telnet, ssh), neni v něm vidět uptime ani čas. Tak jsem ho dal do bridge, vypnul na něm wifi a za něj připojil Linksys WRT54GL, na něj dal dd-wrt a je mi fajn.
Tiskni
Sdílej: