OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den,
chtěl bych se odborníků zeptat, pro malou komunitní sít (~30 členů) by rád zpřústupnil TV vysílaní přes IP připojení, mám aktuálně k dispozici 5 x DVB USB tuner a jednu volnou mašinu ( 2 jádro ), připojil bych so vše dohromady celé do sítě (CT1, CT2, NOVA, PRIMA, COOL), tunery jsou v linuxu podporované s tím není problém.
Jde mi o samotné streamování se kterým se nevím uplně rady, jsem v tom laik.
1. Jaký software použít, ideálně něco připraveného , odzkoušeného v repositáři Debianu/buntu, věřím, že podobné žáležitosti už řešili lidé mnohokrát.
2. Jakou šírku pasma zabere jeden datový stream k jedné IP? Lze nějak řešit přeposlání všech streamů na server v jiné lokalitě a zajisti následně aby lide se nepřipojovali na hlavní stream server ale na ten duplikovaný (tím ušetřili pásmo, přes kritický spoj do inetu?)
3. Lze to ukodovat vše na 2jádrovém CPU (xeon), 4GB RAM?
4. Lze v takovém systém na server zařídit např. nahrání nějakého pořadu podle časových značek, následně na vyžádání ho odstremovat k uživateli?
5. Jak moc nelegální je tato činnost?
Diky Franta.
ad 1
VLC
navodu na to jak rozbehat stremovani je na netu spoustu
Napr. na Strahove používajú MuMuDVB a DVBlast - oboje je v Debiane.1. Jaký software použít, ideálně něco připraveného , odzkoušeného v repositáři Debianu/buntu, věřím, že podobné žáležitosti už řešili lidé mnohokrát.
Diky vsem za inspiraci, zatim to vypada na testovani kombinace dvblast + mythtv
http://pc.poradna.net/a/view/449861-komplexni-reseni-plne-digitalni-televize
Tiskni
Sdílej: