abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:22 | Pozvánky

    Chcete vědět, co se odehrálo ve světě techniky za poslední měsíc? Nebo si popovídat o tom, co zrovna bastlíte? Pak doražte na listopadovou Virtuální Bastlírnu s mikrofonem a kamerou, nalijte si něco k pití a ponořte se s strahovskými bastlíři do diskuze u virtuálního piva o technice i všem možném okolo. Mezi nejvýznamnější novinky patří Průšovo oznámení Core One L, zavedení RFID na filamentech, tisk silikonu nebo nový slicer. Dozvíte se ale i

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    dnes 05:00 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.50.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | Zajímavý software

    Komunita kolem Linux Containers po roce vývoje představila (YouTube) neměnný operační systém IncusOS speciálně navržený pro běh Incusu, tj. komunitního forku nástroje pro správu kontejnerů LXD. IncusOS poskytuje atomické aktualizace prostřednictvím mechanismu A/B aktualizací s využitím samostatných oddílů a vynucuje zabezpečení bootování pomocí UEFI Secure Bootu a modulu TPM 2.0. Postaven je na Debianu 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 22:44 | IT novinky

    Mozilla začne od ledna poskytovat komerční podporu Firefoxu pro firmy. Jedná se o podporu nad rámec stávající podpory, která je k dispozici pro všechny zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:44 | Komunita

    V Bolzanu probíhá konference SFSCON (South Tyrol Free Software Conference). Jean-Baptiste Kempf, zakladatel a prezident VideoLAN a klíčový vývojář VLC media playeru, byl na ní oceněn cenou European SFS Award 2025 udělovanou Free Software Foundation Europe (FSFE) a Linux User Group Bolzano‑Bozen (LUGBZ).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 02:44 | Zajímavý projekt

    Open-source minimalistický trackball Ploopy Nano byl po modelech modelech Classic a Thumb Trackball také aktualizován. Nová verze Nano 2 používá optický senzor PAW3222 a k původně beztlačítkovému designu přidává jedno tlačítko, které ve výchozí konfiguraci firmwaru QMK přepíná režim posouvání koulí. Sestavený trackball nyní vyjde na 60 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    7.11. 14:22 | Zajímavý článek

    Github publikoval Octoverse 2025 (YouTube), tj. každoroční přehled o stavu open source a veřejných softwarových projektů na GitHubu. Každou sekundu se připojil více než jeden nový vývojář. Nejpoužívanějším programovacím jazykem se stal TypeScript.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.11. 09:55 | Komunita

    Kit je nový maskot webového prohlížeče Firefox.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.11. 00:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.5. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.11. 23:55 | IT novinky

    Německo zvažuje, že zaplatí místním telekomunikačním operátorům včetně Deutsche Telekom, aby nahradili zařízení od čínské firmy Huawei. Náklady na výměnu by mohly přesáhnout dvě miliardy eur (bezmála 49 miliard Kč). Jeden scénář počítá s tím, že vláda na tento záměr použije prostředky určené na obranu či infrastrukturu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (36%)
     (47%)
     (18%)
     (17%)
     (22%)
     (15%)
     (21%)
     (15%)
     (16%)
    Celkem 329 hlasů
     Komentářů: 15, poslední 2.11. 08:25
    Rozcestník

    Dotaz: Hotspot reseni Linux + mikrotik AP

    25.10.2011 15:14 Martin
    Hotspot reseni Linux + mikrotik AP
    Přečteno: 1353×

    Ahoj, mam po baraku par(5ks) Mikrotiku v rezimu AP (2.4GHz), chtel bych pro par zoufalcu nainstalovat nejaky hotspot/billing system (idealne bezici na linuxu, vhodna kombinace radius+web+accounting/billing).

    Web rozhrani by bylo pro pristup k systemu, ktery by umoznoval zadat user/pass, autorizovat to asi pres 802.1x, omezeni by melo byt schopno fungovat na nejaky cas (napr. tyden, kdyz prijede delegace z centraly apod), take by bylo fajn pokud se slo omezit pocet prihlaseni k AP na jeden user/pass (asi nejak v kombinaci s MAC).

    Mate s podobnou zalezitosti zkusenosti, koukal jsem na chilli hotspot, ale nevim jestli je to prave orechove, cestina by bodla ale neni nutnosti pro rozhrani, pipka na recepci to asi zvladne i EN.

    Diky za tip ... martin

    Odpovědi

    25.10.2011 16:05 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hotspot reseni Linux + mikrotik AP
    m0n0wall,eduroam-simple, nebo primo na mikrotiku. Neinstaloval jsem ani jedno..

    NN
    the.max avatar 29.10.2011 01:00 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hotspot reseni Linux + mikrotik AP
    Kdyz uz tam ty mikrotiky mas, tak proc teda nepouzijes primo jeden z nich? Mikrotik sam o sobe umi hotspot. Nejjednodussi verze je ta, ze si ve winboxu prez pruvodce hotspot naklikas a pridas usery. Pokud chces i radius/billing tak si doinstaluj balicek usermanager coz je v podstate radius s billingem. Pak si v konfiguraci hotspotu jen zaskrtnes ze chces pouzit radius, zadas IPcko mikrotika, kde ti ten usermanager bezi , zadas secrets a hotovo, pak se staci jen prihlasit prez web na ten usermanager a tam si pridat usery, muzes si tam vytvorit i vouchery. Muj voucher jsem dal na mikrotik wiki mezi dalsi.

    Muzes pak udelat i nasledujici vec. Na jednom mikrotikovi spustis usermanager. Na vsech si vytroris virtualni APcko, a ty vitualy propojis VLANou, nebo tunelem, to je uz jedno a nas,erujes je na jedno rozhrani do mikrotika, kde budes mit jeden centralni hotspot i s tim usermanagerem. Normalne se pak teda budes moct pripojit na stavajici SSID, a zaroven bude moznost se pripojit i na nove (ty virtualni AP), ktere te pak nasmeruje na hotspot.

    Na jednom intru jsme to resili tak, ze je jeden mikrotik na prijem (RB411A) na kterem bezi hotspot, Radius mi zatim bezi u nas na serveru, (tenkrat jeste ten usermanager moc nefungoval). Po intru na chodbach jsou poveseny TP-Linky jako APcka, cele je to pripojene do jedne site. Na ucebnach kde jsou pocitace je i nekolik volnych sitovejch zasuvek, takze si tam obcas studenti pripojujou notebooky. Pouze pevne pocitace (ktere jsou primo na intru) jsou v hotspotu nastaveny ve whitelistu, takze na nich neni vyzadovano prihlaseni. Uz to tam takhle bezi nekolik let. Na zacaktu skolniho roku tam vychovatelky zapisou studenty/studentky, vytvori se jim ucty a hotovo.
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.
    2.11.2011 08:26 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hotspot reseni Linux + mikrotik AP
    Toto vypada zajimave, jen se mi nedari najit na strankach Mikrotik.com balicek usermanager.

    Pouzivam verzi 5.7 na RB433AH.
    2.11.2011 08:46 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hotspot reseni Linux + mikrotik AP
    Jsem slepej, uz jsem to nasel, zkusim to nahodit.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.