O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Resorty vnitra a průmyslu a obchodu navrhují, aby poskytovatelé připojení k internetu zaznamenávali, které weby lidé navštěvují. K těmto citlivým informacím má mít přístup i policie a zpravodajské služby. Vyplývá to z návrhu vyhlášky. Resort vnitra ale obavy o soukromí odmítá. Tvrdí, že díky změně budou policisté schopni vyšetřování lépe cílit a ušetří tak soukromí těch, kterých se jejich činnost netýká.
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o zkušenostech s GrapheneOS (Wikpedie), tj. variantou Androidu zaměřující se na bezpečnost a soukromí, ale kde i přesto funguje téměř vše, co na Androidu od Googlu. Na rozdíl od LineageOS a jeho odnoží GrapheneOS podporuje pouze telefony Pixel od Googlu.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-03 aneb Eclipse 4.35. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Dobrý den,
dostal jsem se se do situace, kdy bych potřeboval udělat tuto "prasárnu", na dvou lokalitách mám mikrotik routery, každý má dvě nezavislé linky do internetu, jednu 30Mbit, druhou 20Mbit, obě jsou symetrické.
Jde mi o to, zda-li lze udělat přes každou konektivitu samostatný EOIP tunnel (což lze) a nad těmito EOIP interface udělat bonding (konfiguračně lze, na stole mi to chodi), následně bonding interface hodit do do bridge s ethernet portem mikrotiku na každé straně a ziskat tím tedy 50Mbit linku mezi lokalitami.
Budou to fungovat i když jsou linky různě kapacitní, v mikrotiku nevidím nikdě šanci zadach rychlost linky, takže zřejmě mikrotik odvozuje rychlost podle chycení portu? Jaký mod pro bonding nejlepé použít? Testuji zatím balance-rr i když by se mi možná spíše libili postupné zaplnování obou linek lze li to.
Díky za váš názor. Franc
Covece, taky jsem byl k tomu sketicky, ale ono to nejak maka a zda se i pomerne dobre, osvedcil se nejvice balance-rr.
Dale jsem trochu resil problem s tim, ze eoip tunnel je stale up, po vypadku jedne trasy se to zacne chovat divne, bond interface totiz nedokaze zjistit ze mu jeden tunnel nejde (protoze eoip je porad UP), to jsem obesel workaround-em pomoci netwatch, kde kontroluji dostupnost protistrany tunnelu a pripadne eoip shodit/nahodit, cele to delam na obou stranach.
Dale jsem trochu resil problem s tim, ze eoip tunnel je stale up, po vypadku jedne trasy se to zacne chovat divne, bond interface totiz nedokaze zjistit ze mu jeden tunnel nejde (protoze eoip je porad UP), to jsem obesel workaround-em pomoci netwatch, kde kontroluji dostupnost protistrany tunnelu a pripadne eoip shodit/nahodit, cele to delam na obou stranach.Tohle by melo jit vyresit pomoci ARP monitoring. Zatim jsem to netestoval, ale vypada to slibne.
Tiskni
Sdílej: