Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
levny mobilni telefon a prislusny kabel.. NNriesim podobny problem na moj server - upozornovanie na rozne situacie cez SMS - aky mobil a kabel zvolit (co najlacnejsie a zaroven aby sa cez kabel mobil dobijal - resp. treba baterku mat v mobile) ?
Ohavně si přihřeju polívčičku - nějaký relevantní hardware, střeva to má Wavecom=>Sierra. Sada AT příkazů pro práci se SMS je podle mého příjemně standardní. Jenom ta cena je spíš "průmyslová", lehce přes 4 kKč vč.DPH.
Nejsem si jist, zda při přijímání SMS lze přepnout cílovou paměť ze SIM nebo onboard Flash na onboard RAM (kvůli opotřebení flashek) - příkaz AT+CPMS. Ale zřejmě by šlo přijímat SMSky i bez lokálního ukládání, modem je forwardne rovnou počítači "unsolicited" hláškou (včetně těla zprávy) - týká se toho příkaz AT+CNMI. Nikdy jsem to nezkoušel. Pokud se týče hotových API, našel jsem letmým dotazem v Googlu jenom smslib (uhh, v Javě) a Gammu/Wammu smsd (IMO pro Vaše použití slibnější). Bohužel bych řekl, že smsd spoléhá na ukládání zpráv v telefonu - v hlavní přijímací smyčce periodicky kontroluje počet zpráv v telefonu a čte je dokolečka. Možná s tím nakonec není problém - odhaduju, že GSM modem bude zprávy ukládat do NOR flashky, která má nějakou životnost...
Tiskni
Sdílej: