Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Nedávno se tu proběhlá debata okrajově dotkla tohoto problému. Jedním z úspěšných přispívajících byl přislíben popis jeho "IOMMU success story", ale zůstalo snad jen u slibu. Ve snaze disponovat podporou IOMMU jsem AthIIX4 doplnil o MB ASRock 970 Extreme4, ale při svých pokusech (s KVM, VirtulaBox, ..) jsem funkčního IOMMU nedocílil (netvrdím, že to nejde). Možná je můj počítač díky plnému osazení slotů (a z toho vyplývajícího sdílení IRQ) k funkčnímu IOMMU nezpůsobilý.
Přísahal bych, že ještě v dubnu byl Intelem na seznamu jeho MB s podporou VT-d i zástupce se Z77 chipsetem. http://extrahardware.cnews.cz/forum/viewtopic.php?f=2&t=16145&p=296362&hilit=iommu#p296362
O necelé dva měsíce jsou opět na seznamu skoro výhradně již pouze Qxx chipset based MB. http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/CS-030922.htm
Site ark.intel.com u SB-E i7 3820 (stepping C2?) zmiňuje dostupnost VT-d. Jak jsou na tom v tomto ohledu desktopové MB s LGA2011? http://ark.intel.com/products/63698/Intel-Core-i7-3820-Processor-%2810M-Cache-up-to-3_80-GHz%29
Stepping C2 SB-E 6-core snad byl slibován na Q1/2011, ale ani na konci Q2/2011 nejsou na ark.intel.com tyto modely s dostupnou VT-d zmiňovány. Strategie ořezávání schopností u cenově dostupných řešení, pravděpodobně vyvolaná strachech Intelu z kanibalizace vlastního vyššího segmentu, určitě nevzbudí dojem technologického leadra přinášejícího nové technologie všem co po nich touží. Stav podpory technologie IOMMU cca 6let po jejím představení je mírně řečeno ostudou.
Tiskni
Sdílej: