Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Nedávno se tu proběhlá debata okrajově dotkla tohoto problému. Jedním z úspěšných přispívajících byl přislíben popis jeho "IOMMU success story", ale zůstalo snad jen u slibu. Ve snaze disponovat podporou IOMMU jsem AthIIX4 doplnil o MB ASRock 970 Extreme4, ale při svých pokusech (s KVM, VirtulaBox, ..) jsem funkčního IOMMU nedocílil (netvrdím, že to nejde). Možná je můj počítač díky plnému osazení slotů (a z toho vyplývajícího sdílení IRQ) k funkčnímu IOMMU nezpůsobilý.
Přísahal bych, že ještě v dubnu byl Intelem na seznamu jeho MB s podporou VT-d i zástupce se Z77 chipsetem. http://extrahardware.cnews.cz/forum/viewtopic.php?f=2&t=16145&p=296362&hilit=iommu#p296362
O necelé dva měsíce jsou opět na seznamu skoro výhradně již pouze Qxx chipset based MB. http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/CS-030922.htm
Site ark.intel.com u SB-E i7 3820 (stepping C2?) zmiňuje dostupnost VT-d. Jak jsou na tom v tomto ohledu desktopové MB s LGA2011? http://ark.intel.com/products/63698/Intel-Core-i7-3820-Processor-%2810M-Cache-up-to-3_80-GHz%29
Stepping C2 SB-E 6-core snad byl slibován na Q1/2011, ale ani na konci Q2/2011 nejsou na ark.intel.com tyto modely s dostupnou VT-d zmiňovány. Strategie ořezávání schopností u cenově dostupných řešení, pravděpodobně vyvolaná strachech Intelu z kanibalizace vlastního vyššího segmentu, určitě nevzbudí dojem technologického leadra přinášejícího nové technologie všem co po nich touží. Stav podpory technologie IOMMU cca 6let po jejím představení je mírně řečeno ostudou.
Tiskni
Sdílej: