Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Nedávno se tu proběhlá debata okrajově dotkla tohoto problému. Jedním z úspěšných přispívajících byl přislíben popis jeho "IOMMU success story", ale zůstalo snad jen u slibu. Ve snaze disponovat podporou IOMMU jsem AthIIX4 doplnil o MB ASRock 970 Extreme4, ale při svých pokusech (s KVM, VirtulaBox, ..) jsem funkčního IOMMU nedocílil (netvrdím, že to nejde). Možná je můj počítač díky plnému osazení slotů (a z toho vyplývajícího sdílení IRQ) k funkčnímu IOMMU nezpůsobilý.
Přísahal bych, že ještě v dubnu byl Intelem na seznamu jeho MB s podporou VT-d i zástupce se Z77 chipsetem. http://extrahardware.cnews.cz/forum/viewtopic.php?f=2&t=16145&p=296362&hilit=iommu#p296362
O necelé dva měsíce jsou opět na seznamu skoro výhradně již pouze Qxx chipset based MB. http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/CS-030922.htm
Site ark.intel.com u SB-E i7 3820 (stepping C2?) zmiňuje dostupnost VT-d. Jak jsou na tom v tomto ohledu desktopové MB s LGA2011? http://ark.intel.com/products/63698/Intel-Core-i7-3820-Processor-%2810M-Cache-up-to-3_80-GHz%29
Stepping C2 SB-E 6-core snad byl slibován na Q1/2011, ale ani na konci Q2/2011 nejsou na ark.intel.com tyto modely s dostupnou VT-d zmiňovány. Strategie ořezávání schopností u cenově dostupných řešení, pravděpodobně vyvolaná strachech Intelu z kanibalizace vlastního vyššího segmentu, určitě nevzbudí dojem technologického leadra přinášejícího nové technologie všem co po nich touží. Stav podpory technologie IOMMU cca 6let po jejím představení je mírně řečeno ostudou.
Tiskni
Sdílej: