Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Spočítal jsem si, že rozdíl v ceně oproti levnějším tiskárnám se vrátí během pár nákupů náplní. Ony ty náplně se totiž u těch nejlevnějších tiskáren škaredě prodraží.Jak často kupuješ náplně? Já nemám problém standardní kazetou HP 21 (~300 Kč, pro tiskárny HP v cenové relaci 800-1200 Kč před pár lety) prolít třeba 30 ml inkoustu bez významného zhoršení kvality.
zmíněná 8500A je sice o nějakých 1500 dražší, ale cenový rozdíl se vrátí při prvním(!) nákupu náplníAha, až tak. No tak to je hustý.
Obtížně se z toho vytahuje cena jen za B&W, ale pokoušel jsem se o to, a jakýmkoliv výpočtem to bylo pod 0.30Kč za A4.Já vytisknu několik balíků papíru s jednou kazetou inkoustu HP 88. Tzn malé tisíce stran za nějakých 700 Kč, podle mě to nepřekročí dvacet haléřů za A4 textu. Podobně nebo o něco víc stojí papír. Nicméně teď už tolik netisknu a tiskárna spíš leží ladem.
(Důvodem těchto výpočtů, je/bylo ověřit si fakt, že v kontextu pořizovacích nákladů a vlastní ekonomiky tisku vychází tisk levněji než laser.)Potvrzuju. Inkoust umí vycházet levněji než laser, jen hůře snáší vlhkost. Tiskárna mě před čtyřmi lety stála něco málo přes 5000 Kč (doporučená cena dle HP kolem 11000 Kč).
Čau, doporučuji Epson. Ovladače pro linux jsou na ted celkem slušné urovni, kvalita tisknu u levných produktů bezkonkurenční.
Tisknu hodně, především fotky takže inkoust si sám doplňuji a na rozdíl od Canonu, nebo HP se mi ještě nestalo aby mi odešla kazeta. Ceny náhradního inkoustu jsou srovnatelné s ostatními výrobci.
inkoust si sám doplňujiA to máš nějaký ten reseter nebo jsi natrefil na tiskárnu bez DRM?
ještě nestalo aby mi odešla kazetaEpson má (obecně) hlavu napevno v tiskárně a mění se jenom krabičky s inkoustem. Proto má hlavu kvalitnější, zase na druhou stranu, když odejde, budeš nejspíš muset celou tiskárnu vyhodit.
Myslim, ze tiskarna za 1.500 je past na penize.Nesouhlasím, dvě HP D1400 (inkoust, 1000 Kč) vydržely 4 roky (každá), několik stránek denně.
Ale mam zkusenost, ze kdyz nechate tiskarnu tak mesic dva odpocivat, nastane problem.To je pravda. Proto jsem už ve své inkoustovce zrušil barevné cartridge (barevně netisknu vůbec, tak prostě zaschly) a černě tisknu už jenom občas něco do školy.
Kde jsou ty casy, kdy jsem do cartridge v Canonu BJ10e injekcni strikackou tlacil smes inkoustu Pelikan a lihuHele, to by možná šlo taky. Už jsem tam lil taková svinstva…
Proto jsem už ve své inkoustovce zrušil barevné cartridge (barevně netisknu vůbec, tak prostě zaschly) a černě tisknu už jenom občas něco do školy.Tak to bacha na výměnu tiskárny „nové i levné“ HP-čka, netisknout pokud nemají všechny náplně a s inkoustem (asi holt potřebují žlutou).
Ano, zalezi sice, jak moc tisknete, ale nedam dopustit na laserovy tisk.Když si člověk chce trochu připlatit, tak proč ne.
To zaschnuti bezesporu zabrani, ale je IMHO silene mit neustale zapnutou tiskarnu jen proto, aby nezaschla...Ani jsem neuvažoval o možnosti, že bych aktivní inkoustovou tiskárnu vypínal.
Tiskni
Sdílej: