Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Spočítal jsem si, že rozdíl v ceně oproti levnějším tiskárnám se vrátí během pár nákupů náplní. Ony ty náplně se totiž u těch nejlevnějších tiskáren škaredě prodraží.Jak často kupuješ náplně? Já nemám problém standardní kazetou HP 21 (~300 Kč, pro tiskárny HP v cenové relaci 800-1200 Kč před pár lety) prolít třeba 30 ml inkoustu bez významného zhoršení kvality.
zmíněná 8500A je sice o nějakých 1500 dražší, ale cenový rozdíl se vrátí při prvním(!) nákupu náplníAha, až tak. No tak to je hustý.
Obtížně se z toho vytahuje cena jen za B&W, ale pokoušel jsem se o to, a jakýmkoliv výpočtem to bylo pod 0.30Kč za A4.Já vytisknu několik balíků papíru s jednou kazetou inkoustu HP 88. Tzn malé tisíce stran za nějakých 700 Kč, podle mě to nepřekročí dvacet haléřů za A4 textu. Podobně nebo o něco víc stojí papír. Nicméně teď už tolik netisknu a tiskárna spíš leží ladem.
(Důvodem těchto výpočtů, je/bylo ověřit si fakt, že v kontextu pořizovacích nákladů a vlastní ekonomiky tisku vychází tisk levněji než laser.)Potvrzuju. Inkoust umí vycházet levněji než laser, jen hůře snáší vlhkost. Tiskárna mě před čtyřmi lety stála něco málo přes 5000 Kč (doporučená cena dle HP kolem 11000 Kč).
Čau, doporučuji Epson. Ovladače pro linux jsou na ted celkem slušné urovni, kvalita tisknu u levných produktů bezkonkurenční.
Tisknu hodně, především fotky takže inkoust si sám doplňuji a na rozdíl od Canonu, nebo HP se mi ještě nestalo aby mi odešla kazeta. Ceny náhradního inkoustu jsou srovnatelné s ostatními výrobci.
inkoust si sám doplňujiA to máš nějaký ten reseter nebo jsi natrefil na tiskárnu bez DRM?
ještě nestalo aby mi odešla kazetaEpson má (obecně) hlavu napevno v tiskárně a mění se jenom krabičky s inkoustem. Proto má hlavu kvalitnější, zase na druhou stranu, když odejde, budeš nejspíš muset celou tiskárnu vyhodit.
Myslim, ze tiskarna za 1.500 je past na penize.Nesouhlasím, dvě HP D1400 (inkoust, 1000 Kč) vydržely 4 roky (každá), několik stránek denně.
Ale mam zkusenost, ze kdyz nechate tiskarnu tak mesic dva odpocivat, nastane problem.To je pravda. Proto jsem už ve své inkoustovce zrušil barevné cartridge (barevně netisknu vůbec, tak prostě zaschly) a černě tisknu už jenom občas něco do školy.
Kde jsou ty casy, kdy jsem do cartridge v Canonu BJ10e injekcni strikackou tlacil smes inkoustu Pelikan a lihuHele, to by možná šlo taky. Už jsem tam lil taková svinstva… Možná by to pak tak nezasychalo. Jinak dneska se AFAIK rozpouští spíš z methanolu než v lihu.
Proto jsem už ve své inkoustovce zrušil barevné cartridge (barevně netisknu vůbec, tak prostě zaschly) a černě tisknu už jenom občas něco do školy.Tak to bacha na výměnu tiskárny „nové i levné“ HP-čka, netisknout pokud nemají všechny náplně a s inkoustem (asi holt potřebují žlutou).
Ano, zalezi sice, jak moc tisknete, ale nedam dopustit na laserovy tisk.Když si člověk chce trochu připlatit, tak proč ne.
To zaschnuti bezesporu zabrani, ale je IMHO silene mit neustale zapnutou tiskarnu jen proto, aby nezaschla...Ani jsem neuvažoval o možnosti, že bych aktivní inkoustovou tiskárnu vypínal.
Tiskni Sdílej: