Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
A pak tu máme dobrou spolehlivost u RAID edicí, resp. edicí pro 24h/7 provoz.
Tohle je trochu překombinované. Spolehlivost, RAID edice a 24x7 nemají nic společného.
RAID edice znamená, že disk při nalezení chyby tuto chybu okamžitě reportuje řadiči a nepokouší se o další čtení a další opravy (což zdržuje), protože ten řadič to může 1) přečíst z jiného disku 2) zapsat zpět na tento "vadný" disk, který si reallocuje sector. Disk z RAID edice není vhodný pro single provoz.
24x7 už by mohlo znamenat lepší spolehlivost, ale možná právě jen v provozu 27x4, tedy nebude uzpůsobem na neustálé on/off cykly.
Jestli můžu poradit, vykašlal bych se na značku, koupil bych cokoliv, co mi přijde pod ruku a poctivě zálohoval. To je totiž nakonec jedninná ochrana dat.
Disky vacsinou neodchadzaju v hufoch, ale po jednom.To platí, pokud používáte disky různých výrobců a sérií. Disky jedné série pocházejí ze stejné linky, ze stejně mizerných sérií komponent ze stejné várky železa/plastů. Cestovaly v jedné bedně, kde se s nimi stejným způsobem přepravce třískal o zem. Pravděpodobnost, že odejdou krátce po sobě, je docela vysoká.
Najlepsie urobit linuxovy RAID 1 z dvoch diskov roznych znaciek.Tak jsem to udelal u sebe v NASu po tom, co jsem zjistil, ze oba Samsungy trpi osklivym bugem. Sice je ted vykon v mirroru snad mensi nez u samostatneho disku, ale to me nastesti netrapi
A co se tyce tych tzv raid edici, jsou to naprosto stejne smejdy jako obycejne, jenom maji jinej firmware - u obycejneho disku se firmware snazi o napravu chyb co nejvic, u raid edice firmware proste vrati chybu a necha to na raid radic (resp software radic).V tom bych viděl docela zásadní rozdíl.
Robil si binárne porovnanie týchto dvoch firmwarov ?
Tiskni Sdílej: