GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
A pak tu máme dobrou spolehlivost u RAID edicí, resp. edicí pro 24h/7 provoz.
Tohle je trochu překombinované. Spolehlivost, RAID edice a 24x7 nemají nic společného.
RAID edice znamená, že disk při nalezení chyby tuto chybu okamžitě reportuje řadiči a nepokouší se o další čtení a další opravy (což zdržuje), protože ten řadič to může 1) přečíst z jiného disku 2) zapsat zpět na tento "vadný" disk, který si reallocuje sector. Disk z RAID edice není vhodný pro single provoz.
24x7 už by mohlo znamenat lepší spolehlivost, ale možná právě jen v provozu 27x4, tedy nebude uzpůsobem na neustálé on/off cykly.
Jestli můžu poradit, vykašlal bych se na značku, koupil bych cokoliv, co mi přijde pod ruku a poctivě zálohoval. To je totiž nakonec jedninná ochrana dat.
Disky vacsinou neodchadzaju v hufoch, ale po jednom.To platí, pokud používáte disky různých výrobců a sérií. Disky jedné série pocházejí ze stejné linky, ze stejně mizerných sérií komponent ze stejné várky železa/plastů. Cestovaly v jedné bedně, kde se s nimi stejným způsobem přepravce třískal o zem. Pravděpodobnost, že odejdou krátce po sobě, je docela vysoká.
Najlepsie urobit linuxovy RAID 1 z dvoch diskov roznych znaciek.Tak jsem to udelal u sebe v NASu po tom, co jsem zjistil, ze oba Samsungy trpi osklivym bugem. Sice je ted vykon v mirroru snad mensi nez u samostatneho disku, ale to me nastesti netrapi
A co se tyce tych tzv raid edici, jsou to naprosto stejne smejdy jako obycejne, jenom maji jinej firmware - u obycejneho disku se firmware snazi o napravu chyb co nejvic, u raid edice firmware proste vrati chybu a necha to na raid radic (resp software radic).V tom bych viděl docela zásadní rozdíl.
Robil si binárne porovnanie týchto dvoch firmwarov ?
Tiskni
Sdílej: