V rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis vystoupí v Praze v neděli 1. října v 18:00 hodin Richard Stallman s přednáškou Free Software And Your Freedom.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
Koľko RAM by malo stačiť?Jak máme vědět, co na těch serverech budeš provozovat? Debian se dá provozovat od 32 MB RAM, ale pokud tam pojedeš webový portál, mailserver a dvě databáze, tak to sežere GB i víc.
Budú stačiť 2 sieťovky ?Jak máme vědět, jestli ti budou stačit dvě síťovky? To snad víš ty, jestli to potřebuješ zapojit do 2 nebo více sítí současně a routovat mezi nimi.
Moja blbost - jeden server cisto FTP a SSHFS server a druhy bude HTTP/S server (apache, mysql, php) + mozno GIT na jednom alebo druhom.Koľko RAM by malo stačiť?Jak máme vědět, co na těch serverech budeš provozovat? Debian se dá provozovat od 32 MB RAM, ale pokud tam pojedeš webový portál, mailserver a dvě databáze, tak to sežere GB i víc.
Ja som to myslel tak ze pri routovani samozrejme staci jedna, ale 2 by bolo asi lepsie koli load balancingu, nie?Budú stačiť 2 sieťovky ?Jak máme vědět, jestli ti budou stačit dvě síťovky? To snad víš ty, jestli to potřebuješ zapojit do 2 nebo více sítí současně a routovat mezi nimi.
jeden server cisto FTP a SSHFS server640 KB ough to be enough…
druhy bude HTTP/S server (apache, mysql, php) + mozno GIT512 MB v pohodě.
Ja som to myslel tak ze pri routovani samozrejme staci jedna, ale 2 by bolo asi lepsie koli load balancingu, nie?No pokud máš kam load-balancovat. Ale ten Atom ti dva gigabity fakt nedá
2x500GB 2.5" HDDPozor, notebookové disky mají šíleně pomalý seek. Společně s virtualizovaným I/O to bude při FTP/SFTP a možná i Gitu docela killer.
Tiskni
Sdílej: