Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
Podle toho, co píšeš bych ale spíš radil, aby ti ten disk někdo, kdo tomu rozumí, vyndal, zapojil, nechal tě si ty data zálohovat a zase ho tam vrátil.Ani v tomto pripade si nelze byt jist, ze dotycny, ktery tomu rozumi, citliva data nebude prohlizet. Urcite do budoucna je vhodne neukladat nic citliveho na pristroj kteremu ne az tak zcela rozumim. V podstate jeden opravar pred kterym chci data chranit nahrazeny jinym opravarem, pred kterym data ..... "nechci chranit"? Totez se tyka nejen pristroju kterym nerozumim, ale i sluzeb mimo dosah (napriklad facebook) kde nad svymi "jakoze privatnimi" daty ztraci clovek kontrolu ihned pote co je na takovou sluzbu ulozil.
Rozbil se mi notebook (nejde ani zapnout), mám v něm nějaké soukromé věci a nerada bych, aby se mi v nich hrabal opravář. Poradíte co s tim?
To chtělo zamyslet se nad tím dřív a dávno šifrovat. Nechť to slouží jako poučení do budoucna.
Jak vyndat nějakou pamět?
Předpokládám, že nejde o nějakou paměť, nýbrž pevný disk. Konkrétní postup záleží na konkrétním modelu — doporučuji zjistit, co je to za model, a narvat do vyhledávače toto jméno a "manual" nebo "disassemble". Měl by vypadnout návod na rozebrání, ideálně od výrobce. Obvykle stačí odšroubovat několik šroubků na spodní straně nebo boku laptopu a disk vysunout.
Lepšie je tam nemať žiadne citlivé data alebo šifrované len určité súbory. ďalšia vec je nutnosť jednoduchosti čo je ako hlavna požiadavka obyčajných užívateľov.
Lepšie je tam nemať žiadne citlivé data alebo šifrované len určité súbory.
Co jsou citlivá data? Kde ta citlivá data má mít?
V cloudu? /sarcasm
ďalšia vec je nutnosť jednoduchosti čo je ako hlavna požiadavka obyčajných užívateľov.
V Ubuntu zaškrtnu při instalaci jedno zaškrtávátko a při přihlášení zadám heslo, problém jak sviňa.
Tiskni
Sdílej: