Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dostal sa mi do ruk starsi NTB Dell precision M65.
Chybal mu HDD, Ram, mechanika a wifi karta.
Kedze doma mam nejake nahradne diely, tak som tam pychol DVD mechaniku Ram 512MB a do mechaniky som vlozil starsie CD s ubuntu (nejake 8.x) a chcel som nabootovat
CD sa zacne tocit, ale vidim blackscreen. Skusil som napojit aj extrny monitor, ale tiez blackscreen.
Neviem sa teda dostat ani do biosu, jednoducho mam tmu.
Co by sa dalo v takomto pripade este podniknut ?
Řešení dotazu:
Ten NTB je pravdepodobne vyradeny z nejakej firmy, kazdopadne nemusi byt zly, ale ten co mal na starosti vyradovanie, tak z neho povyberal vsetko co sa dalo (este aj wifi kartu) a potom ho vyradili.
Nie nedostanem sa ani do BIOSu, pretoze mam na displeji tmu (a aj cez ext. monitor je tma).
Mozno je skutocne vadna grafika, ale neviem ci sa to oplati vymienat (je mozne ze to ani nepojde ked je na MB).
Nic ine ma zatial nenapadlo co by sa s tym dolo robit
Mam este doma dockstation na dell aj s PCI slotom, teoreticky este vyhrabem nejaku starsiu grafiku a mozem to testnut ci je naozaj odpiskana grafika.
Myslim, ze sa rozsvieti vsetko. Ako som pisal vyssie nie je tam HDD, ale bootavat som chcel aj tak z DVD mechaniky. Mojou ulohou bolo vlastne zistit ci je ten NTB funkcny.
Najprv som ho len zapol (este tam nebola ani RAM a ani CD ubuntu v mechanike) a bol mrtvy. Ked som tam dal RAM a CD ubuntu, tak zacali kontrolky normalne svietit a aj CD sa zacalo v mechanike tocit. Kedze som mal ale tmu na displeji, tak nic som nemohol robit (jedina moznost bola vypnut ho).
Bohuzial nevyslo mi to ani z tou grafkou (dockstation s PCI slotom) pretoze doma som nasiel len grafiku AGP.
Ako ste tu uz uvadzali podla vylucovacej metody to vychadza na mrtvu grafiku
to si robis srandy ? :)
Tiskni
Sdílej: