Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
/sys/class/leds/
, kde jde z userspace ovládat jas zapisováním do brightness
. To ale není všechno. Pokud chceme ovládat LEDky z kernelspace, tak si u LED subsystému můžeme zaregistrovat triggery a z těch potom vybírat v userspace. Aktuálně dostupné zjistíme cat trigger
a vybereme pomocí echo "název" > trigger
. Má to celkem simple interface, doporučuji projít si drivers/leds/trigger
.
Anyway, v upstreamu trigger blikající podle aktivity network interface není (je tam ale CAN trigger! drivers/gpio
). Tohle jde myslím popsat v device tree (viz Documentation/devicetree/bindings/leds
). OK LED na RPi ale je v arch/arm/mach-bcm2708/bcm2708.c
(proč bcm2708) (řádek cca 968 deklaruje struct s informacemi o GPIO a LEDkách.
Je tedy potřeba zkompilovat OWRT trigger pro Raspbianí jádro a nastavit nějaký GPIO pin jako LEDku. Volitelně taky přidat GPIO expander, pokud trpíme nedostatkem GPIO pinů.
Tohle řešení je podle mě celkem overkill (pokud to tedy není bráno jako cvičení v kernel hackingu, potom by to mohla být celkem dobrá zábava
Tiskni
Sdílej: