Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Mohol by si prosim postnut nejaky link a navod, ako si to spravil.Myslím, že stačilo
/dev/mmcblk0p2 / ext4 ro 0 1 none /var/run ramfs size=20M 0 0 none /var/log ramfs size=100M 0 0
Jedinu nevyhodu to ma asi pri update systemu, ze? V takom pripade sa asi neda updatovat...Při updatu udělám
mount -o remount,rw /
Je system schopny sam od seba opravit takto poskodene data a nasledne ich pouzivat?Při bootu děláme
fsck -y
. Jsou to víceméně dočasná data (protože se hned automaticky posílají na server) a moc nevadí, když se o ně přijde. Pokud by se to jó vysralo, nahlásí se to na server a připojí se operátor, který to fixne (ještě se to nestalo, ale zatím máme jenom prototypy, tak je jenom pár kousků).
Napetim jde nabijet treba Pb akumulatory, kterym udrzovaci proud nevadi (dokonce jim pomaha a kompenzuje samovybijeni), li-ion akumulatory se znici.Jako že mu vadí, když ho nabíjím pomaleji, než na kolik je navržen? V odkazované stránce jsem toto nenašel.
mozes pouzit akukolvek a vydrzi ti dhlsie ako baterka z notebookuTen měnič v UPS bude mít značnou klidovou spotřebu, protože je dimenzovaný na veliké výkony. Při odběru 5 W pro RPi bude účinnost mizerná.
Tiskni
Sdílej: