Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Byla vydána nová major verze 5.0 účetního softwaru GnuCash (Wikipedie). Ve formátu Flatpak je již k dispozici na Flathubu.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Alwa's Awakening (ProtonDB).
takže trochu netradična otázka na tých čo sa venuju ARMom. chcel by som nejako začať, dovolim si o sebe trochu povedat to ze som pokrocili linuxovi uzivatel, trochu sa venujem aj elektronike. je to o tom ze cchem zacat s ARMom, chcem nejaku lacnu dosku to znamena do 55eur. mam ale par poziadavie k ktore dost zuzuju vyber.
chcme uzivatelsky "pritulnu dosku" proste nechcem kompilovat hned na zaciatku kernel a robit si bootloader aby to nastartovalo.
dalsia vec je ze chcem aby to nebol ARM pc ale aby to malo aj GPIO porty na ktore budem moct nieco napojit.
mal by mat hdmi, vga moze byt vyhodou ale nepotreujem vga
audio vystup cez jack je vyhodou aby to nebolo len cez hdmi
k uvahu pripadaju
1) Raspberry Pi B+ koli tomu ze ma 40gpio neviem kolko z nich su vyuzitelne ako IO, ma audio vystup, kopec uz hotovych doplnkov a dosiek, raspbian, rpi kamerka
2) Banana Pi - ma lepsi procesor, sata port, ma aj gpio porty ale je ich uz menej nez B+ verzia Raspberry. nemoznost pripojit raspberry kamerku je minus. teda velke minus.dalsim minus je ze ak som siel na banana pi stranky tak tobol mix anglictiny a cinstiny proste nevyzeralo to moc profesionalne.
3) Olinuxino - dobre ceny napr za Olinuxino micro alebo lime A20, fajnova platforma s kopec gpio, sata port, ale vraj je to bulharska kvalita.
dakujem. poradte
takze ospravedlnujem sa, Olimex moze byt dobrou volbou. co sa tyka raspberry Pi co na to hovoris na B+ verziu a tych 40gpio a mrozsiritelnost
Tiskni
Sdílej: