Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Proč by se ten kousek měl dát koupit v SK/CZ? Vždyť přece existuje například eBay a v rámci EU projde všechno bez cla. Z ostatních států v případě tohoto malého zboží v 99% případů rovněžtak. Neexistuje žádný důvod omezovat se na české nebo slovenské E-shopy, protože ve srovnání s eBay mají v mnoha ohledech extrémně malý sortiment.
Výše odkazovaná síťovka je zastaralý model, který umí jenom 802.11n a nic víc. Před párl lety by asi byla dobrá, ale dnes máme rok 2014.
Doporučoval bych použít notebookovou WiFi kartu, protože bývá mnohem víc variant na výběr. Tady je jednoduchá redukce mezi PCIe a mini-PCIe, která umožňuje použít notebookové karty v desktopu, včetně až čtyř antén. Samozřejmě taky existuje klasický tříanténový model.
WiFi karty s podporou 802.11ac, které budou v Linuxu fungovat out-of-the-box a které podporují dokonce i režim AP, jsou taky snadno dostupné, například Intel nebo Atheros. Ovšem pozor na zastaralé 802.11n modely přimíchané ve výsledcích vyhledávání. Má smysl vybírat pouze modely s podporou 802.11ac.
Atheros je k sehnání i ve 3x3 variantě, zatímco Intel mívá u nejnovějších modelů pouze 2x2 antény, nicméně kdybych si měl dnes vybírat WiFi chipset, po mnoha negativních zkušenostech s Atherosem, který má asi tak v každém druhém kernelu rozbitý AP režim v driveru (což způsobuje výpadky spojení) bych asi zvolil Intel. O Atherosu se povídají nesmyslné báje, jak „je prostě nejlepší“ nebo „začíná tam, kde ostatní končí“, ale není to pravda. Kernelové drivery pro chipsety Intel jsou mnohem spolehlivější. A celé je to nakonec o tom, který chipset bude spolehlivě fungovat, nikoliv o tom, který má o několik procent lepší citlivost či jiné parametry.
Tohle ^^^ ale platí pouze a výhradně pro AP režim. Jestliže by měl ten desktop fungovat jako klient, pak bych rozhodně dal přednost 3x3 Qualcommu/Atherosu před 2x2 Intelem, protože v režimu klienta většinou všechny drivery fungují bez problémů.
Tiskni Sdílej: