OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Prosím o radu. Jsem zmaten, které paměti patří do IBM serveru. Máme IBM tower server x3200 M3 s procesorem Intel Xeon 3440. Má 6 slotů pro RAM DDR3 o maximální frekvenci 1333 MHz. Máme v tom 4 x Kingston 2 GB DIMM 240-PIN DDR3 1333 MHz / PC3-10600 ECC Registered with Parity (Model ID KVR1333D3D8R9SK2/4G). BIOS je ukazuje jako 8 GB při 800 MHz.
Materiály IBM hlásají:
Maximum UDIMM support for 16 GB when 4 GB DIMMs, and maximum RDIMM support for 32 GB when 8 GB DIMMs.
A jinde:
The server supports six DIMM slots. However, the maximum amount of DIMMs that can be installed is limited by type and rank of DIMM used, as follows:
RDIMMs
UDIMMs
Mixing of UDIMMs and RDIMMs is not supported. RDIMMs are only supported with Intel Xeon 3400 series processors. All DIMMs used in the x3200 M3 support ECC memory protection.
Memory speed is determined by type of processor used, number, and type of DIMMs installed, as follows:
Intel Xeon 3400 series processors:
The following table lists the memory options supported by the server - tabulka je v příloze.
Nechápu, proč v rozpisu nahoře jsou pro RDIMM možnosti osazení všech 6 slotů, ale tabulka ukazuje jen možnost osazení 4 slotů.
Zkoušel jsem do toho dát 2 x Crucial 4GB DDR3L 1333MHz CL9 ECC Registered, která tam podle specifikace má fungovat, ale nefunguje tam ani samotná. Server vůbec nenaběhne. Pokud dám na začátek ty Kingston, tak BIOS hlásí, že Crucial RAM (sloty 5 a 6) neprošla startovacím testem a bude vypnutá. Přijde mi divné, že bych si přinesl dva vadné kousky, ale nic jiného mě teď nenapadá... Všechny ty paměti jsou RDIMM a jsou stejné frekvence, tak nechápu, proč by spolu neměly fungovat... Také mi není jasné, proč materiály IBM hovoří o 6 slotech a možnosti jejich plného osazení a o pár řádek později jen o možnosti osadit 4 sloty. Proč by tam pak bylo 6 slotů? Mohli byste mi, prosím, poradit kombinaci RAM, která by pro ten server byla vhodná, přinesla více, než 8 GB a rychlejší, než 800 MHz? A ideálně s co nejmenší investicí...
Podle propozic to komptabilní je. Pokud jsem něco zásadního nepřehlédl... BIOS tam je původní, ale takováhe RAM tam má pasovat i podle originálních materiálů.
Přijde mi divné, že bych si přinesl dva vadné kousky najednou...
A není mi jasné, proč originální materiály na jednom místě mluví o osazení 4 slotů a na jiném o 6...
Tiskni
Sdílej: