Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zeptal jsem se proto přímo českého zastoupení a potvrdili mi, že tenhle model jinak než tou windowsovou utilitou konfigurovat nejde. :-(To není pravda! Nejnovější firmware umí webové rozhraní. Dokonce se dá firmware i uploadnout z linuxu, i když ten skript není moc user-friendly (jsou potřeba mírně pokročilé znalosti). Existuje i CLI utilitka pod linux, ale s některými switchi této řady si zatím neporadí, kvůli "vylepšenému" přihlašování (id est v novějších FW už se neposílá plain heslo přes broadcast
To není pravda!
Tak zrovna na pravdivost té věty, kterou jste ocitoval, trvám - a to, co píšete dál, na ní nic nemění. :-)
Jinak pokud novější firmware opravdu umí i webové rozhraní, tak je to rozhodně pokrok (i když mi přijde, že jednoduchá administrace přes telnet by byla jednodušší jak na implementaci, tak na používání), ale je přinejmenším zvláštní, že ještě teď na webu výrabce jak obecné FAQ k ProSafe Plus, tak FAQ konkrétně k GS108E píší pouze o té windowsové utilitkě a o webovém rozhraní tam není ani slovo (a v popisu modelu taky ne).
Compare to v2, is there any new feature for GS108Ev3?
Yes, staring from v3, GS108E can be managed by web browser IE9 ~ 11, Firefox 26 ~ 29.0.1, Chrome 33.0.1750.117 ~ 35.0.1916.114 m, Safari 10.8.5.
Viz tutoj.
Já mám osobně zkušenosti s JGS516PE, JGS524PE a GS105PE a všechny se mi pod linuxem podařilo upgradovat na verzi s webovým rozhraním a přes něj pak nakonfigurovat.
Jediný, co mě na posledním fw naštvalo je, že to člověku cpe, aby se zaregistroval někde na webu. Takže mám podezření na šmírování od NETGEARu...
Tiskni
Sdílej: